Lék na euroskepticismus? Mluvit s lidmi

EU občané

© Pixabay

Obava z rostoucího vlivu euroskeptických názorů provází evropské i národní volby minimálně 15 let. Evropské instituce přemýšlejí, jak s lidmi lépe komunikovat.

Blížící se odchod Velké Británie z Evropské unie a pomalé odpočítávání do příštích evropských voleb v květnu 2019 umožňuje zamyslet se nad tím, co v občanech EU vyvolává euroskepticismus.

„Skepticismus je v politice dobrý,“ myslí si Giles Pelayo z Evropské komise, který vede program Evropa pro občany a vystoupil na debatě EurActivu v Bruselu.

Občané mají podle něj evropský projekt kontrolovat, a proto je správné, kdy „jsou nároční“.

Skepticismus kvůli krizím

Nejznámějšími euroskeptickými stranami jsou v Evropě Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), Národní fronta Marine Le Penové a Alternativa pro Německo. Fenomén euroskepticismu se ale šíří i v novějších členských zemích.

Češi jsou největší euroskeptici ve střední Evropě, ale v EU chtějí zůstat >>>>

Maďarský europoslanec: Klíčovými faktory pro euroskeptické nálady byly finanční krize v letech 2007–2008 a následná dluhová krize eurozóny.

„Rozšiřování Evropské unie v letech 2004–2007 s sebou přineslo mnohá očekávání. Voliči v nových členských státech požadovali rychlý hospodářský růst a měli snahu dorovnat se svým západním sousedům. Nyní mají pocit, že tato očekávání nebyla naplněna,“ říká Pavol Baboš z Univerzity Komenského v Bratislavě, který stál v čele projektu „Comprehending and Debating Euroscepticism (CODES), v jehož rámci se konaly debaty na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Rakousku, Bulharsku a Lotyšsku.

Přečtěte si také rozhovor, který vznikl v rámci projektu >>>>

,,Není to pouze vnímání, je to realita,“ říká k tomu maďarský zelený europoslanec Benedek Jávor. „Ať už je to spravedlivé hodnocení nebo ne, musíme si toho být vědomi.“ Klíčovými faktory pro euroskeptické nálady podle něj byly finanční krize v letech 2007–2008 a následná dluhová krize eurozóny.

Ať více rozhodují občané

Poradce předsedy Komise Jeana-Claudea Junckera Luc Van den Brande poukazuje na  ,,nedostatek důvěry mezi EU a národním prostorem“. Proto se jeho návrhy zaměřují hlavně na zvyšování povědomí o evropské integraci mezi mladými lidmi.

Doporučuje, aby součástí vzdělávacích programů byla i výuka o Evropské unii a její historii. Dále dodal, že studijní výměnný program Erasmus je jeden z nejlepších a nejpopulárnějších kroků Evropské unie. Měl by se podle něj rozšířit a zahrnovat i mladé lidi mimo univerzity.

Bývalý předseda Výboru regionů Evropské unie dále podotýká, že je potřeba doplnit model demokratické reprezentace systémem deliberace, tedy formou občanských konventů, které se odlišují od veřejných diskusí a konferencí.

Podobný koncept prosazuje i francouzský prezident Emmanuel Macron, který hovoří o širokých občanských konzultacích, které by se měly organizovat ve členských zemích.

Na tuto myšlenku chce navázat také česká vláda, která chce na jaře takové konzultace s občany zahájit. Ve včerejším rozhovoru pro Aktuálně.cz to uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Expert: Evropská unie je daleko odolnější, než by se zdálo z titulků bulváru.

Macron je také zastáncem vytvoření tzv. nadnárodní kandidátky, která by pomohla při vytváření celoevropské identity. Mohlo by se k tomu využít volných křesel po odcházejících britských europoslancích. Tímto návrhem se nedávno zabýval i Evropský parlament, jehož plénum ale nápad nepodpořilo.

Přečtěte si: Evropský parlament se po brexitu zmenší. Společná kandidátka pro eurovolby neprošla >>>>

Jako jedna z hlavních otázek nadcházejících voleb se ale jeví nárůst preferencí euroskeptických a nacionalistických stran.

Ne všichni se však na budoucnost dívají černě.

,,Evropská unie je daleko odolnější, než by se zdálo z titulků bulváru. Ani uprchlická krize nepovede k jejímu rozpadu,“ myslí si Josef Janning z think tanku European Council on Foreign Relations.

Dále dodal, že je potřeba odklonit se od institucionální integrace a finančních transferů mezi státy směrem k iniciativám, které se občanů více dotýkají. To jsou třeba výměnné pobyty nebo zrušení roamingu.

anglického originálu přeložila Adéla Wiesnerová.