Le Penová může ohrozit Unii i Česko

francouzské volby

@ JÄNNICK Jérémy

Budoucím prezidentem Francie bude proevropský Macron, nebo euroskeptická Le Penová. Zatímco první kandidát navrhuje reformu eurozóny a blízkou spolupráci s Německem, pravicová politička chce z EU odejít, čímž může ohrozit i české hospodářství.

Ve druhém kole francouzských prezidentských voleb se střetne nejvíce proevropský kandidát Emmanuel Macron s nejvíce euroskeptickou kandidátkou Marine Le Penovou. O vítězi rozhodnou Francouzi v neděli 7. května.

Klíčem k úspěchu je získat na svou stranu voliče poražených kandidátů Françoise Fillona a Jean-Luca Mélenchona. Středopravicový Fillon již vyzval své podporovatele, aby svůj další hlas dali Macronovi. Mélenchon se zatím k žádnému ze dvou finalistů nepřiklonil.

Výsledek voleb může mít dopad na další setrvání Francie v EU. Macronovi již vyjádřil podporu i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který si zároveň nemyslí, že by výsledek voleb mohl fungování Unie ohrozit. „Vítězství Marine Le Penové neznamená konec evropského projektu,“ prohlásil Juncker.

Francouzský eurokomisař Pierre Moscovici má opačný názor a tvrdí, že „frexit“ by byl pro budoucnost Unie zásadní ranou.

Frexitu by musela předcházet změna ústavy

Podle Le Penové je Evropská unie odsouzena k zániku, protože lidé už o ni nestojí. EurActiv.com však upozorňuje, že odchod Francie z EU by nebyl jednoduchý ani v případě jejího zvolení do čela státu. Na rozdíl od Británie mají Francouzi ve své ústavě zakotveno, že jsou součástí Evropské unie. Takzvanému frexitu by tak musela předcházet změna ústavy schválená oběma komorami parlamentu, tedy Národním shromážděním i Senátem.

Budoucí složení Národního shromáždění je přitom nejasné. V červnu totiž Francii čekají parlamentní volby.

Parlamentní volby ve Francii budou podobně nevyzpytatelné, jako volby prezidentské. Více >>>>

V prvním kole prezidentských voleb hlasovalo pro Le Penovou 21 % Francouzů, kteří tím dali najevo souhlas s referendem o vystoupení z EU. Dalších 20 % volilo krajně levicového kandidáta Jean-Luca Mélenchona, který Unii kritizuje a navrhuje její rozsáhlou reformu, či frexit.

Zastánce hlubší evropské integrace Macron tak bude mít v případě vítězství nelehkou práci. Přestože by získal většinu hlasů, značná část Francouzů jeho proevropské vize nesdílí.

marine_graf

Předvolební průzkumy druhého kola zatím favorizují Macrona. Zdroj: Ipsos.fr

Vítězství Macrona je v zájmu ČR

Macron je bývalým ministrem hospodářství a dříve pracoval jako investiční bankéř. Prosazuje ekonomickou reformu Francie a obnovení vzájemné důvěry s Německem. Spolupráce těchto dvou evropských mocností by podle Macrona mohla vést k nové podobě eurozóny. Navrhuje například vytvoření plnohodnotného evropského měnového fondu namísto současného Evropského stabilizačního mechanismu, který slouží jako záchranný fond pro země eurozóny.

Názory Macrona a Le Penové se rozcházejí i v otázce obrany. Zatímco Le Penová zastává národní obrannou politiku a odchod Francie z vojenského velení NATO, pro Macrona je důležitá spolupráce mezi členskými státy EU.

Podporu Macronovi vyjádřili nejen představitelé Evropské unie, ale také čeští politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky. „Doufejme, že se Macronovi podaří zvítězit, a to i z hlediska českých zájmů“ uvedl premiér.

Přístup Le Penové k evropským záležitostem by měl podle Sobotky nepříznivý dopad na české hospodářství. „Vzestup nacionalismu a protekcionismu ve Francii by mohl ohrozit naše pracovní místa, investice a obchod,“ dodal.