Kvůli pandemii koronaviru se europarlament bude až do léta scházet jen v Bruselu namísto Štrasburku

[© Shutterstock/Alexandros Michailidis]

Evropský parlament (EP) se rozhodl v rámci prevence šíření koronaviru zrušit až do léta svá plenární zasedání ve Štrasburku. Úpravu jednání diskutuje i Rada ministrů EU. Svůj provoz omezil také Soudní dvůr EU.

Schůze europarlamentu plánované od května do července ve štrasburském sídle nahradí zkrácená jednání v Bruselu. Podle informací ČTK se na tom dnes shodli zástupci politických skupin v EP.

Nejbližší hlasování parlamentu je nově na programu příští čtvrtek, 26. března.

Europoslanci kvůli hrozbě viru způsobujícího nemoc COVID-19 nahradili zkrácenou bruselskou schůzí již únorové zasedání ve Štrasburku. Stejný osud nyní potká i plenární jednání, která byla ve francouzském městě plánována od května do července.

Místo čtyřdenních „plenárek“ se budou poslanci scházet na dvoudenních zasedáních v Bruselu. Běžná dvoudenní zasedání, která se za normálních okolností odehrávají v belgické metropoli a doplňují štrasburská jednání, parlament rovněž zrušil.

Kvůli koronaviru se zkrátí zasedání Evropského parlamentu. Hlasování o střetu zájmů Andreje Babiše se odkládá

Vzhledem k přetrvávajícímu nebezpečí z šíření koronaviru se vedení Evropského parlamentu rozhodlo pro netradiční opatření – zkrátit zasedání na pouhé dva dny.

 

Schůze plánovaná do Štrasburku na přelom března a dubna byla zcela zrušena, poslanci se místo ní příští čtvrtek omezí na písemné hlasování na dálku, prostřednictvím emailu. Tato procedura bude využita vůbec poprvé.

Europoslanci by měli schvalovat především sérii hospodářských opatření navrženou Evropskou komisí v souvislosti s koronavirem. Jedná se o vyčlenění 37 miliard eur z kohezních fondů, rozšíření Fondu solidarity a omezení provozu tzv. letadel duchů, tedy letů s minimem cestujících na palubě, kteří kvůli omezujícím opatřením proti šíření COVID-19 raději zůstávají doma. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy.

„Evropský parlament nadále plní své povinnosti a bude v tom i pokračovat,“ uvedl dnes předseda EP David Sassoli s tím, že coby jediná přímo volená instituce EU nemůže kvůli koronaviru zapomenout na svou reprezentativní funkci.

Ve svém projevu později ocenil veškeré úsilí unijních institucí z posledních dnů a týdnů, která pomáhají členským státům v boji s koronavirovou krizí. Jedná se zejména o finanční pomoc, která podle jeho slov nyní dosahuje téměř 3 bilionů eur. Ta poputuje na zdravotní materiál, podporu podniků nebo výzkum účinné látky proti pandemii.

Italský politik je od minulého týdne v dvoutýdenní domácí karanténě poté, co krátce pobýval v rodné zemi, která je nyní v rámci Evropy pandemií nejvíce zasažená.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.

Evropský parlament má celkem tři sídla – Brusel, Štrasburk a Lucemburk. Podle unijních smluv se ve Štrasburku desetkrát do roka konají plenární zasedání, většinou jednou měsíčně od pondělí do čtvrtka. Do města, které je symbolem německo-francouzského usmíření, se na čtyři dny sjíždí více než sedm set europoslanců, jejich asistenti, ale také novináři a lobbisté.

Koronavirus mění fungování institucí EU. Euroúředníci budou pracovat z domova, brexitová jednání se odkládají

Většina zaměstnanců Komise bude od pondělí v rámci prevence pracovat z domova. Unijní a britští vyjednavači se zase dohodli na zrušení druhého kola rozhovorů o budoucích vztazích. Summit EU a klíčové ministerské schůzky v březnu budou.

Omezený provoz dalších unijních institucí

Už od pondělí pracují úředníci Evropské komise z domova, což zdržuje postup na přípravě legislativy.

Také zasedání Rady ministrů EU, ať už pravidelná či mimořádná, probíhají v současné době přes videokonference. Nyní se podle serveru POLITICO diskutuje, jak upravit pracovní režim tak, aby bylo možné přijímat rozhodnutí, ale zároveň se co nejvíce omezil osobní kontakt zástupců členských států v Bruselu. Ten je navíc znemožněn řadou opatření proti přeshraničnímu cestování.

Omezený provoz zavedl i Soudní dvůr EU. Bude se nyní zabývat pouze urgentními případy. Ostatní se odkládají minimálně o měsíc.