Kvůli koronaviru se zkrátí zasedání Evropského parlamentu. Hlasování o střetu zájmů Andreje Babiše se odkládá

© EURACTIV.cz

Vzhledem k přetrvávajícímu nebezpečí z šíření koronaviru se vedení Evropského parlamentu rozhodlo pro netradiční opatření – zkrátit zasedání na pouhé dva dny.

Z důvodu sílících obav a tlaku některých poslanců se Konference předsedů, která se skládá z předsedů jednotlivých politických skupin a předsedy parlamentu, rozhodla plenární zasedání výrazně zkrátit. Skončí už zítra.

Plénum Evropského parlamentu, které tradičně trvá od pondělí do čtvrtka, tak výjimečně skončí již v úterý večer.

Ještě během pondělního odpoledne se přitom uvažovalo o zrušení celého zasedání. K tomuto kroku předsedu parlamentu Davida Sassoliho vyzvalo několik poslanců v čele s šéfem třetí nejsilnější frakce liberálů Renew Europe Daciana Cioloşe. Konference předsedů se ale nakonec k této variantě nepřiklonila.

Šéf Evropské rady plánuje telekonferenci lídrů EU kvůli koronaviru

Předseda Evropské rady Charles Michel svolá kvůli šíření nového typu koronaviru telekonferenci prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Rada EU omezuje svoji činnost, Evropský parlament zvažuje zrušení plenárního zasedání.

Změny v pořadu jednání jsou ale přesto velké.

Z původní rozsáhlé agendy vypadlo například na čtvrtek naplánované hlasování o střetu zájmů českého předsedy vlády Andreje Babiše. Na příští plenární zasedání se však přesouvají i všechna další hlasování.

Na zkráceném programu totiž zůstala jen čtyři témata, o kterých budou poslanci pouze diskutovat. Ostatní naplánované diskuze, stejně jako všechna hlasování, byla odložena.

Podle nově přijaté agendy poslanci během úterního dopoledne za přítomnosti předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové projednají nedávno představenou strategii pro genderovou rovnost a následně i nejnovější vývoj okolo šíření koronaviru v Evropě.

V úterý odpoledne se pak diskuze stočí k problematice migrace a situaci na řecko-turecké hranici. Posledním bodem jednání bude rozprava nad stále ještě vyjednávaným víceletým finančním rámcem. Těchto rozprav se vedle předsedkyně Komise zúčastní i předseda Evropské rady Charles Michel.

Zkrácení zasedání europoslanců je další z řady kroků, které EU nebo členské státy přijímají v rámci boje proti šíření nového koronaviru. Pokud jde o Evropský parlament, ten již v minulém týdnu rozhodl o tom, že zasedání se tentokrát mimořádně místo tradičního Štrasburku uskuteční v Bruselu. Mnozí však volají po mnohem přísnějších opatřeních.

Například ministři zdravotnictví žádají Komisi, aby urychleně zahájila společný nákup ochranných prostředků.

Ministři zdravotnictví zemí EU vyzvali Komisi k rychlejší reakci na epidemii koronaviru

Evropská komise by měla urychleně zahájit společný nákup ochranných prostředků proti šíření nového typu koronaviru na území Evropské unie. Shodli se na tom dnes unijní ministři zdravotnictví na mimořádném jednání v Bruselu. Zároveň se zavázali k posílené spolupráci a koordinaci.

Česko čelí kritice. Požaduje spolupráci EU v boji proti koronaviru, pomáhat se však zdráhá

Itálie od minulého týdne žádá ostatní členské státy EU o pomoc s bojem proti koronaviru. Prosí je zejména o roušky a další ochranné pomůcky. Na její žádost podle informací EURACTIV.com odpověděl jeden jediný stát.