Kvůli koronaviru se méně očkuje. Šéfka Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí volá po nápravě

© Shutterstock

Kvůli obavám z koronaviru se v některých členských zemích Evropské unie zcela zastavilo nebo omezilo očkování proti dalším nemocem.

Unijní země by jej měly plně obnovit a doočkovat zvláště skupiny dětí, které již měly vakcínu dostat. Prohlásila to dnes ředitelka Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) Andrea Ammonová, která odpovídala na dotazy europoslanců okolo vývoje pandemie nemoci COVID-19.

Podle Ammonové je sice velmi málo zemí, které zcela přerušily očkování, a větší skupina států alespoň částečně ve vakcinaci pokračuje, nicméně „je jisté, že vznikají mezery“ ve skupinách populace, které měly vakcíny dostat.

„Hned, jak tato pandemie skončí, musí být věnována zvláštní pozornost vakcinaci, jinak budeme mít vážný problém,“ řekla Ammonová, aniž se vyjádřila ke konkrétním zemím.

Šéfka unijního centra mimo jiné také potvrdila, že ve většině zemí EU v posledních dnech trvale klesají počty nově nakažených či obětí onemocnění COVID-19. Jediná země, kde míří křivky opačným směrem, je Bulharsko a bez výraznějších změn je situace v Polsku, Rumunsku a Švédsku.

Omezení, která zavedly evropské země, mají podle ní příznivý vliv nejen na šíření koronavirové nákazy, ale i na další snadno přenosné choroby. Výrazně méně se podle ní přinejmenším v některých státech šířil například norovirus, který v tomto období jinak velmi běžně způsobuje trávicí obtíže.

Vakcína proti koronaviru bude na trhu za 12 až 18 měsíců, říká ředitelka evropské farmaceutické federace

Farmaceutický průmysl neúnavně pracuje na vývoji vakcíny proti COVID-19. Jedná se o složitý a časově náročný proces, spolupráce firem napříč hranicemi jej ale může urychlit, říká generální ředitelka Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) Nathalie Mollová.

Dlouhodobější trend

Europoslanci ze zdravotního výboru Evropského parlamentu upozornili už v roce 2018 na to, že očkování proti infekčním chorobám využívá stále méně lidí.

Europoslanci tvrdí, že na vině je právě nižší zájem Evropanů o vakcíny.

„Do jisté míry je to způsobeno rozšiřováním nespolehlivých, zavádějících a nevědeckých informací o očkování na internetu,“ upozornila česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM, GUE/NGL). Na internetu lze podle ní najít řadu polopravd a mýtů o očkování.

Europoslanci proto už dříve vyzvali Evropskou Komisi i členské země EU, aby se pokusily šíření dezinformací o očkování omezit a rozvíjely informační kampaně, které by mohly zvýšit zájem lidí o vakcíny.

Mezi hlasité odpůrce povinného očkování patří například spolek rodičů Rozalio, který usiluje o zavedení dobrovolného systému.

Kvůli nezájmu o očkování se šíří infekční nemoci, varují europoslanci. Rodičovské spolky nesouhlasí

Europoslanci se obávají, že nedůvěra v očkování stojí za šířením infekčních chorob. Spolky rodičů nesouhlasí a protestují.