Krym je pod kontrolou Rusů, v Moskvě se demonstrovalo na podporu intervence i proti ní

Putin

Během posledních dní došlo k novému vyhrocení situace na Ukrajině. Ruský parlament schválil nasazení ruské armády na Krymu. Podle posledních zpráv už je poloostrov pod kontrolou ruských vojáků. Údajně mají chránit ruské obyvatelstvo před násilím. Za to se při protestech v Rusku postavili desetitisíce lidí, tisíce ale protestovaly proti nasazení armády.

Nasazení ruských vojáků budí pozornost i v samotném Rusku. Včera (2. března) se v Moskvě, Petrohradu nebo Krasnodaru konaly demonstrace na podporu ruskojazyčného obyvatelstva na Krymu. V hlavním městě Ruska však také proběhl protest proti angažmá ruské armády.

Na podporu nasazení armády na Krymu se ve velkých ruských městech sešly desetitisíce lidí. Organizovala je politická strana Jednotné Rusko, jejímž zakladatelem je prezident Vladimir Putin a současným předsedou premiér Dmitrij Medveděv.  

Tyto demonstrace se odehrály v poklidu. Zásah policie se ale nevyhnul nepovolenému protestu proti nasazení ruských vojáků, během kterého se v centru Moskvy sešlo několik tisíc lidí. Policie řadu demonstrantů zadržela. Zprávy zahraničních médií hovoří o 50 až 100 zatčených. Podobná demonstrace proti postupu na Ukrajině se konala také v Petrohradě.

Horký Krym

Protesty byly reakcí na vyhrocení situace na ukrajinském poloostrově Krym. Kvůli aktuálnímu vývoji na Ukrajině  schválil v sobotu ruský parlament využití armády pro normalizaci situace právě na převážně ruskojazyčném Krymu. Ruští vojáci by tam údajně měli chránit proruské obyvatelstvo před násilím.

Ruské jednotky z krymských základen tak začaly už v sobotu obsazovat armádní budovy na poloostrově a ukrajinské ozbrojené síly na poloostrově byly postupně zablokovány. Podle posledních zpráv už je většina Krymu pod kontrolou ruských vojáků. Ukrajinská armáda v neděli ohlásila plnou mobilizaci.

Pozice Západu

Kvůli krizi na Ukrajině už zasedala Rada bezpečnosti OSN, kterou ukrajinský velvyslanec u OSN vyzval, aby pomohla udržet teritoriální celistvost země. Rada vyzvala, aby byli na Ukrajinu vysláni mezinárodní pozorovatelé a aby Moskva začala komunikovat přímo s Kyjevem.

Postup Ruska už odsoudily Spojené státy. Americký ministr zahraničí John Kerry v pořadu televize CBS prohlásil, že Rusko se chová jako v 19. století, když napadá jinou zemi na základě „smyšlených záminek“. Pohrozil vážnými důsledky v podobě sankcí vůči Rusku.

Ministři zahraničních věcí Evropské unie se kvůli Ukrajině scházejí dnes v Bruselu. Podle českého ministra Lubomíra Zaorálka musí Rusko v otázce Krymu postupovat diplomatickou cestou a nepoužívat sílu.

Česká energetika v bezpečí

„Celistvé teritorium je pro nás něco, co není možné někým silnějším porušit – to je naše základní pozice,“ uvedl včera v České televizi.

V sídle české vlády se také včera večer sešla Bezpečnostní rada státu, kde se mimo jiné projednávala i energetická bezpečnost České republiky. Podle premiéra Bohuslava Sobotky Česko nemusí ohledně dodávek ropy a plynu přijímat žádná zvláštní opatření.

Autor: Adéla Denková