Krize v Řecku: EU je z Tsiprasova kličkování unavená

Zdroj: Evropská komise

Řecko dostalo již po několikáté za úkol vypracovat nový reformní plán, který je klíčem k vyplacení více než sedmi miliard eur ze záchranného programu. Peníze země nutně potřebuje, do konce června totiž musí zaplatit splátku ve výši 1,6 miliard eur. Tzv. Grexit je proto opět jednou z často skloňovaných možností. Podle některých českých europoslanců je Grexit jedinou možností, jiní si ho nepřejí a tvrdí, že EU má zůstat vůči Řecku důsledná.

Vyjednávání mezi Řeckem a jeho věřiteli o uvolnění peněz ze záchranného programu se bezúspěšně vleče od počátku roku, kdy do čela státu nastoupila nová levicová vláda. Platnost programu přitom končí 30. června. Do té doby má Řecko šanci, aby mu bylo vyplaceno zbývajících 7,2 miliard eur (téměř 200 miliard korun).

Času mnoho nezbývá, proto daly věřitelské instituce minulý týden Řecku za úkol, aby vypracovalo nový plán reforem, které mají zajistit výplatu peněz z programu. Předešlé návrhy reforem věřitelé vždy smetli ze stolu s tím, že jsou nedostatečné. Podobný osud však pravděpodobně čeká i nový seznam, který Řekové předložili včera. Podle prvních zpráv totiž věřitelům, tedy Evropské komisi, Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a Evropské centrální bance, opět nebudou stačit.

"Asertivita marxistické vlády v Aténách stále nepolevuje"

Bez výplaty z programu se však Řecko ocitne v téměř bezvýchodné situaci. Už minulý pátek měla země MMF zaplatit 300 milionů eur, poslední splátka tohoto měsíce měla přijít 19. června. Nakonec se ale Řekové s MMF dohodli, že červnové splátky spojí v jednu a zaplatí ji na konci měsíce. Celková hodnota činí 1,6 miliardy eur (cca 44 miliard korun).

Řecko se vydalo cestou kdo s koho

Z řeckého vyhýbání se odpovědnosti je už velká část evropských politiků unavená. V úvodu summitu G7 tento víkend se v podobném duchu vyjádřil i šéf Komise Jean-Claude Juncker. Ten řeckému premiérovi Alexisu Tsiprasovi vytýkal, že s předložením nového reformního plánu příliš váhá.

„Asertivita marxistické vlády v Aténách stále nepolevuje. Řekové neustále žádají o další úvěry, aniž by jakkoliv chtěli přistoupit na požadavky věřitelů, jako je snížení vysokých starobních penzí,“ říká analytik Jan Čermák. Právě snížení výdajů na důchody nebo zvýšení DPH věřitelé od nového reformního plánu očekávají.

"Chci být diplomatická, ale pokud bych to mohla říct otevřeně, řekla bych, že se řecká vláda tak trochu vysmívá Evropské unii a myslí si, že si to prostě nějak vyjedná. Nevyjedná."

I když si česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL/EPP) přeje, aby země zůstala členem eurozóny, neustálé kličkování řecké vlády kritizuje.

Jsem zneklidněná novou řeckou vládou, která podle mého reformy nebere dostatečně vážně, snaží se to tak trochu obcházet a myslí si, že se z toho dostane nějakými bočními cestami,“ uvedla pro EurActiv Šojdrová. Místo toho, aby Řecko plnilo slíbené reformy, se vydalo cestou ‚kdo s koho‘ a to není dobré řešení situace, tvrdí europoslankyně.

Jednání by měla pokračovat. To ze strany EU je partnerské a otevřené, ale nemůže slevit ze svého přístupu prosazovat zdravou ekonomiku, nezadlužování a reformy,“ řekla redakci.

Chci být diplomatická, ale pokud bych to mohla říct otevřeně, řekla bych, že se řecká vláda tak trochu vysmívá Evropské unii a myslí si, že si to prostě nějak vyjedná. Nevyjedná. V tomto smyslu musí být Evropa důsledná a Řecko k tomu musí přistoupit seriózněji,“ uvedla pro EurActiv.

"Řecku by nepomohlo ani odpuštění veškerých dluhů, které má. Problém bude v zemi přetrvávat, dokud budou Řekové používat měnu, která odpovídá spíš stavu německé ekonomiky"

Řecko má z eurozóny vystoupit

Kvůli neschopnosti Řecka se s věřiteli dohodnout se ve vzduchu opět objevuje nebezpečí tzv. Grexitu. Možnost řeckého odchodu z klubu zemí platících eurem začínají připouštět politici a ekonomové po celé Evropě. Nedávno to byl guvernér francouzské centrální banky Christian Noyer, který prohlásil, že případný Grexit by stabilitu eurozóny neohrozil.

Že je odchod Řecka z eurozóny jediným správným řešením, si myslí český europoslanec Petr Mach (Svobodní/EFDD). S vlastní měnou, která by odpovídala stavu řecké ekonomiky, by podle něj země znovu získala konkurenceschopnost.

Po přijetí vlastní měny by najednou bylo pro Čechy či pro Němce levnější jezdit do Řecka na dovolenou, investorům by se vyplatilo v zemi otevřít novou továrnu, začít vyrábět a následně exportovat zboží do zahraničí, tvrdí Mach.

Řecku by nepomohlo ani odpuštění veškerých dluhů, které má. Problém bude v zemi přetrvávat, dokud budou Řekové používat měnu, která odpovídá spíš stavu německé ekonomiky, rozhodně ne té řecké,“ řekl Mach EurActivu.

Autor: Eliška Kubátová