Kritika členských států a souhlas s finanční pomocí. Europoslanci poprvé hlasovali na dálku

© European Union 2020

Mimořádná doba si žádá mimořádná opatření. Poslanci Evropského parlamentu mají za sebou první distanční hlasování, při kterém odsouhlasili finanční pomoc pro členské státy zasažené koronavirem.

Plenárního zasedání Evropského parlamentu v Bruselu se zúčastnila i předsedkyně Evropské komise Ursula Von Der Leyenová. Během svého vystoupení nešetřila kritikou členských států.

„Když Evropa skutečně potřebovala pomáhat si navzájem, příliš mnoho z nás se zpočátku staralo jen o sebe. Když Evropa skutečně potřebovala řídit se heslem ‚všichni za jednoho‘, příliš mnoho z nás zpočátku chtělo vše jen pro sebe,“ uvedla von der Leyenová na půdě europarlamentu.

Předsedkyně Komise také zdůraznila, že žádný členský stát nedokáže tuto krizi zvládnout sám. „Na dění z posledních pár týdnů ale bylo někdy smutné pohledět,“ dodala.

Věra Jourová: Současná krize je velkým testem solidarity a spolupráce mezi členskými státy EU

Česko může očekávat finanční pomoc ve výši téměř jednoho bilionu korun, jež zamíří na pomoc různým odvětvím hospodářství, píše v komentáři místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Na její kritiku navázala i hrstka europoslanců, která se plenárního zasedání osobně zúčastnila. Většina z nich zůstala vzhledem k preventivním opatřením ve svých domovech a k zasedání o opatřeních proti koronaviru se připojila online.

„Členské země čelí jednomu problému, ale odpovídají sedmadvacetkrát jinak, jako kdyby se virus zastavil na každé hranici,“ prohlásil Esteban González Pons z frakce evropských lidovců (EPP). Podobné ohlasy zazněly i z tábora socialistů, zelených a liberálů. O jednomyslnosti Evropského parlamentu svědčí i výsledky hlasování. Navržená opatření byla přijata drtivou většinou hlasů.

Hlavním bodem hlasování byla finanční pomoc pro země EU v hodnotě 37 miliard eur, která našla mezi europoslanci jednoznačnou podporu 683 hlasů. Finance pocházejí z evropských strukturálních fondů a Česko by mělo z této částky získat zhruba jednu miliardu eur. Peníze může využít k nákupu zdravotnických pomůcek nebo k podpoře ekonomiky.

Česko získá z unijního rozpočtu miliardu eur na řešení důsledků koronaviru

Česko dostane z rozpočtu EU více než miliardu eur (přes 25,5 miliardy korun) na pomoc v boji s následky koronaviru. Počítá s tím návrh Evropské komise, která chce v rámci nouzového investičního fondu poskytnout unijním zemím až 37 miliard eur.

„Část prostředků se bude vázat na hospodářskou stabilizaci států, zejména v oblasti soukromého sektoru. Finance mohou být použity k přímé podpoře malých a středních podniků, které nemají dostatečné rezervy, aby současnou situaci ustály. Opatřením také rozvolňujeme pravidla pro čerpání evropských dotací tak, aby peníze mohly být použity ve zkrácené době,“ vysvětlila místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO, Renew Europe)

Dalším odsouhlaseným opatřením (671 hlasů pro) je rozšíření Fondu solidarity. Ten byl původně vytvořen k podpoře zemí, které zasáhla přírodní katastrofa. Komise ale navrhla, aby se z něj mohlo financovat také řešení následků krizí v oblasti veřejného zdraví. Mezi členské státy zasažené koronavirem by se tak v roce 2020 mohla rozdělit podpora ve výši až 800 milionů eur. O konkrétních částkách pro členské země se bude rozhodovat případ od případu.

Třetí opatření, které Evropský parlament během svého mimořádného zasedání schválil 683 hlasy, se týká leteckých společností. Ty musely dosud vypravovat prázdné lety, aby si zachovaly letištní sloty v následující sezóně. Parlament proto vydal souhlas k tomu, aby tato pravidla přestala po dobu koronavirové krize platit.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.