Koronavirus mění fungování institucí EU. Euroúředníci budou pracovat z domova, brexitová jednání se odkládají

[© Shutterstock/EQRoy]

Většina zaměstnanců Evropské komise bude od pondělka v rámci prevence šíření koronaviru pracovat z domova. Nařídila to včera předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž mělo šest pracovníků Komise pozitivní testy na koronavirus. Unijní a britští vyjednavači se zase dohodli na zrušení druhého kola rozhovorů o budoucích vztazích plánovaného na příští týden. Summit Evropské unie a klíčové ministerské schůzky naproti tomu podle Rady EU v březnu budou.

Von der Leyenová podle informací ČTK zaměstnancům Komise bez bližších podrobností oznámila, že u šesti jejich kolegů se prokázala přítomnost viru způsobujícího nemoc COVID-19. EK proto od pondělka zahájí omezený provoz a většina z více než 30 tisíc zaměstnanců bude pracovat na dálku.

„Kolegové, kteří zajišťují stěžejní funkce, budou nadále přítomni v práci a budou se střídat po směnách,“ upřesnila Komise v prohlášení.

Pandemie může ovlivnit podobu dlouhodobého rozpočtu Unie, říká Jourová

Bezprecedentní kroky některých evropských států v boji proti koronavirové nákaze jsou přiměřené a země by se o nich měly vzájemně předem informovat, řekla dnes místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v rozhovoru pro ČTK.

Instituce EU se pro návštěvníky uzavírají

Do sídla unijní exekutivy také nebudou od pondělka smět skupinové návštěvy pěti a více lidí. O menších skupinách a individuálních návštěvách se bude rozhodovat případ od případu. Uzavřeny budou školy a předškolní instituce zřízené unijními institucemi.

Koronavirus ovlivní i vyjednávání o smlouvě mezi EU a Británií, které začalo minulý týden v Bruselu a pokračovat mělo příští týden v Londýně. Vyjednavači se však včera dohodli, že nebude.

„Obě strany v současnosti hledají alternativní způsoby, jak v jednáních pokračovat, včetně možného využití videokonferencí,“ uvedla v prohlášení britská mise při EU.

Naopak nejdůležitější jednání ministrů EU a schůzka unijních prezidentů a premiérů plánovaná na 26. a 27. března jsou stále v plánu. Podle prohlášení Rady EU je nutné zajistit „schopnost unie přijímat rozhodnutí“ týkající se koronaviru a dalších zásadních témat.

V Bruselu se tak v pátek sejdou ministři vnitra, příští úterý ministři financí a 23. března ministři zahraničí.

Unie chce zabránit ekonomickým dopadům zákazu letů do USA, říká Michel

EU chce předejít ekonomickému dopadu měsíčního zákazu letů do USA, uvedl předseda summitů Michel. Podle diplomatických zdrojů americký prezident Trump o svém kroku s EU nejednal. Šéfka EK von der Leyenová na dnešek svolává krizovou schůzku klíčových členů svého týmu.

Omezený provoz v unijní čtvrti

Svůj provoz omezují podle informací serveru POLITICO i jednotlivá zastoupení členských zemí v Bruselu. Svým zaměstnancům umožní práci z domova nebo flexibilní pracovní dobu.

Omezený provoz funguje i v Evropském parlamentu (EP), kde byl dosud potvrzen jeden případ nákazy. Plenární zasedání z tohoto týdne, které se mimořádně uskutečnilo v Bruselu namísto Štrasburku, bylo zkráceno na pouhé dva dny. Kalendář EP na nadcházející týdny doznal rovněž dalších změn.

I další plenární zasedání, naplánované na přelom března a dubna, je přesunuto do Bruselu a zkráceno na dva dny – od středečního odpoledne 1. dubna do čtvrtečního dopoledne 2. dubna. Veškerá zasedání, například výborů, jsou v příštím týdnu zrušena.

Brusel čelí koronaviru. Předseda europarlamentu je v karanténě, Komise financuje vývoj vakcíny

Evropský parlament kvůli obav z šíření koronaviru zkrátil své plenární zasedání na pouhý jeden den, zrušil veškerá hlasování a většinu naplánovaných rozprav. Některá témata – podle vedení parlamentu ta s největší prioritou – však v programu zůstala. A koronavirus mezi nimi nechybí.