Konzervativci dál tlačí na Camerona, chtějí změnit postavení Británie v EU

David Cameron, britský premiér; zdroj: Evropská rada.

Skupina britských poslanců Konzervativní strany dnes (16. ledna) zveřejnila manifest, ve kterém požaduje změnu postavení Velké Británie v EU. Prohlášení bylo vydáno dva dny před dlouho očekávaným projevem britského premiéra Davida Camerona k otázce budoucnosti Spojeného království v EU.

Britský premiér David Cameron v rozhovoru pro BBC z minulého týdne uvedl, že by pro Spojené království nebylo dobré Unii nadobro opouštět, konkrétní postup však neuvedl (EurActiv 7.1.2013). Spekuluje se, zda Cameron ve svém projevu, který plánuje na tento pátek (18. ledna), ohlásí datum referenda k postavení Británie v EU. Konání referenda prosazuje značná část jeho spolustraníků.

Právě skupina těchto euroskeptických poslanců z řad Konzervativní strany (zhruba 100 z celkových 304) dnes ve svém manifestu apeluje na vytvoření nového vztahu s EU.

Bude referendum?

Konzervativci konkrétně chtějí, aby se legislativní pravomoci v oblasti práce a sociálních věcí, které byly přesunuty na evropskou úroveň, vrátily zpět do rukou britské vlády. Požadují také britskou výjimku ze všech evropských opatření týkajících se vnitřní bezpečnosti a trestního práva a zavedení „záchranné brzdy“ pro jakoukoli budoucí legislativu přicházející z EU, která by zasáhla finanční trhy. Poslanci dále navrhují i výrazné snížení britského příspěvku do rozpočtu EU.

Jeden z tvůrců manifestu, Dominic Raab, v rozhovoru pro bruselský EurActiv uvedl, že Británie by měla zůstat dobrým a silným evropským partnerem, spolupráce v oblasti trestního práva by ale neměla znamenat, že se vzdá vlastní demokratické kontroly.  

Raab také patří k zastáncům referenda, které považuje za základní demokratický požadavek. „Projektu EU hrozí, že se rychle dostane do situace, kdy nejenže bude podporován pouze elitou, ale navíc bude trpce odmítán těmi, kterých se na to nikdo neptá,“ tvrdí.

David Cameron musí reagovat i na veřejné mínění svých voličů. Průzkum, který uspořádala webová stránka konzervativních příznivců, ukázal, že 78 % konzervativců si přeje, aby Británie buď úplně opustila EU (38 %), nebo aby se účastnila pouze společného trhu (40 %). Skoro polovina účastníků průzkumu se pak domnívá, že referendum by se mělo uskutečnit do voleb do Evropského parlamentu v červnu 2014.

Britský premiér však podléhá kritice i z opačné strany – z řad proevropsky laděných politiků. Vicepremiér Nick Clegg ze strany Liberálních demokratů ve včerejším (15. ledna) rozhovoru pro BBC varoval před nejistotou, kterou by mohlo vyvolat ohlášení referenda o EU.

Doba do konání lidového hlasování by podle Clegga způsobila nejistotu a zmrazení růstu v době stále trvající hospodářské krize. Proti referendu je i opoziční labouristická strana.

Vliv Spojených států amerických

Debata ohledně členského statusu Británie v EU se táhne již několik měsíců. Unie evropských federalistů v čele s europoslancem Andrewem Duffem například navrhuje, aby se Spojené království stalo „přidruženým členem“ EU (EurActiv 3.1.2013).

Svoji roli v celé diskuzi hraje také zahraničně politická orientace Velké Británie. Sir Nigel Sheinwald, britský diplomat ve Washingotnu, totiž Camerona prostřednictvím deníku The Guardian varoval před ztrátou vlivu království ve Spojených státech amerických v případě tvrdého postoje vůči evropské integraci.

„Británie na okraji nebo dokonce vně Evropské unie by nebyla v zájmu Ameriky ani ostatních evropských partnerů,“ řekl Sheinwald Guardianu. Spojené království by tak nadále mělo fungovat jako spojovací most mezi Evropou a Amerikou.

Případný odchod Británie z EU by mohl mít důsledky i pro českou politiku na evropské úrovni (EurActiv 3.12.2012).