Kontroverzně znějící portfolio nové Komise se nakonec přejmenuje

© Shutterstock

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po tlaku části europoslanců přejmenuje kritizované portfolio spojené s migrací, které mělo původně nést název ochrana evropského způsobu života. Potvrdil to dnes její mluvčí Eric Mamer. Oblast, kterou bude mít na starosti příští řecký místopředseda komise Margaritis Schinas, bude mít v názvu místo ochrany slovo podpora.

Von der Leyenová po prvotním odmítání vyhověla požadavkům zvláště levicových poslanců, kterým se nelíbilo, že by měl Schinas „chránit evropský způsob života před migranty“. Druhá nejsilnější europarlamentní frakce socialistů dnes oznámila, že jí nastupující šéfka unijní exekutivy v dopise potvrdila dohodnutou změnu.

Švédsko-řecký „migrační tandem“ musí dostat členské státy k jednacímu stolu

Nová Evropská komise má před sebou těžký úkol – nalézt fungující a dlouhodobé řešení v migrační a azylové politice a myslet při tom na členské státy. Pokoušet se o to budou eurokomisaři Margaritis Schinas a Ylva Johanssonová.

„Rozhodnutí vyžaduje nějaký čas a na stole bylo mnoho podnětů,“ vysvětloval novinářům Mamer, proč von der Leyenová změnila názor více než dva měsíce po oznámení původního názvu. Německá politička přitom prvotnímu tlaku v září odmítala ustoupit.

Změny se týkají i oblastí dvou dalších eurokomisařů. Lucemburčan Nicolas Schmit bude vedle zaměstnanosti pověřen také dohledem nad sociálními právy a Litevec Virginijus Sinkevičius bude kromě životního prostředí a oceánů mít na starosti i rybolov.

Europarlamentní výbory ve čtvrtek vyslechnou trojici komisařů navržených Francií, Maďarskem a Rumunskem za kandidáty odmítnuté EP na přelomu září a října. Pokud nyní poslanci trojici schválí, bude koncem listopadu hlasovat o celé komisi plénum EP. Do úřadu by pak měl tým von der Leyenové nastoupit s měsíčním zpožděním proti původnímu plánu začátkem prosince.

Sledujeme živě: Grilování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové

Geopolitická Komise“. Právě tímto termínem označila zvolená předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová svůj nový tým. Koho členské státy vyslaly do Evropské komise, jaké portfolio dostali jednotliví kandidáti na starost a jak si vedli během tzv. grilování v Evropském parlamentu?