Kontroly na vnitřních hranicích jen tak neskončí, myslí si komisařka pro dopravu Valeanová

Komisařka pro dopravu Adina Valeanová [© European Union, 2020]

Pohraniční kontroly, které kvůli koronaviru zavedly členské země schengenského prostoru, se zřejmě ještě rozšíří. V rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to prohlásila eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová, která s brzkým ukončením ostrahy vnitřních hranic schengenu nepočítá.

„Právě naopak. Myslím, že je jen otázkou času, kdy hraniční kontroly zavedou všechny státy, ať už se nám to líbí, nebo ne,“ řekla Valeanová v rozhovoru, který FAZ vydá ve středu, ale jehož výňatky již dnes zveřejnila agentura DPA.

Více než polovina z 26 členských zemí schengenského prostoru bez vnitřních hranic obnovila pohraniční kontroly ve snaze zastavit šíření koronaviru, mimo jiné i Česko či Německo. Berlín nejprve kontroly za vhodné opatření nepovažoval, později je ale rovněž zavedl. Naposled tak učinila Belgie, a to minulý pátek.

Schengen dnes tvoří 22 zemí EU a 4 země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Lichtenštejnsko, Norsko,  Island a Švýcarsko). Z členů EU se mimo Schengen dnes nachází Irsko, Kypr, Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko.

Hraniční kontroly by měly umožnit průchod zboží, říká Evropská komise

Státy EU by měly zajistit volný průchod zboží přes své hranice, které část z nich uzavírá v rámci prevence šíření koronaviru. Zvláště kamiony s léky či potravinami by neměly být nuceny kvůli hraničním kontrolám čekat, doporučuje Evropská komise.

S kontrolami nesouhlasilo několik států a ani Evropská komise, která se ovšem mezitím vzdala snahy ostatní země přesvědčit o uvolnění režimu na vnitřních hranicích. Brusel poté oznámil, že bude pouze sledovat, zda kontroly odpovídají přijatým doporučením.

Valeanová nově vyzvala země, aby ke kontrolám přistupovaly s maximální pružností. Uvedla, že teď není důležité, zda platnost nějakého dokumentu či povolení vypršela, prioritou je naopak zajištění toho, aby nákladní vozy mohly hladce přejíždět hranice. Pokud by zboží bylo na hranicích zdržováno, mohlo by to vést ke zhroucení vnitřního trhu. O tzv. zelených pruzích pro průjezd vozidel s nezbytným zbožím by měl Evropský parlament rozhodovat tento týden.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.