Kontrolní výbor Evropského parlamentu si posvítí na Čapí hnízdo

čapí hnízdo

@ European Union, 2018

Čapí hnízdo bude příští týden předmětem debaty europoslanců z kontrolního výboru. Jeho členem je i Tomáš Zdechovský, o kterém Babiš prohlásil, že celá kauza je jeho výplodem.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské unie pro rozpočet Güntera Oettingera na poznatky z vyšetřování unijního protikorupčního úřadu OLAF. Oznámil to dnes český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP). Kauza Čapí hnízdo se týká českého premiéra Andreje Babiše.

Europoslankyně Martina Dlabajová (ANO), která je místopředsedkyní výboru, upozornila, že slyšení s komisařem je naplánováno již přes půl roku. „Skutečně se nejedná o žádné zvláštní prosazení této kauzy na bod jednání výboru, jak se objevilo v médiích,“ zdůraznila. Ujistila, že s dotazy na Čapí hnízdo rozhodně nemá problém, při interpelaci komisařů se lze ptát na cokoliv.

„Komisaře Oettingera se budeme ptát, zda dodrží slib Evropské komise sdělit členům kontrolního výboru závěry z vyšetřování OLAF a co udělá Evropská komise do budoucna, aby se neopakovaly kauzy, kdy jsou přidělovány evropské dotace firmám účelově založeným na jejich čerpání,“ prohlásil Zdechovský, který je ve výboru za Evropskou lidovou stranu (EPP).

V čem spočívá práce úřadu OLAF? Dozvíte se v infografice >>>>

„Kdyby se podobná kauza týkala jiného premiéra v Evropské unii, tak bychom se o to zajímali také. Týká se to kredibility unie a toho, aby se do budoucna nepodporovaly podobné projekty, které veřejnou podporu nepotřebují,“ dodal europoslanec.

Podle Babiše OLAF není nezávislý

O Zdechovském premiér Babiš prohlásil, že celá kauza je jeho výplodem. Poslanec to opakovaně odmítl jako nesmysl a označil Babišův útok za nejlepší vizitku své práce v kontrolním výboru EP.

Zdechovský: EU začíná u žaludku českého občana. Více v rozhovoru >>>>

Premiér a předseda hnutí ANO Babiš tvrdí, že OLAF není nezávislý a že kauza Čapí hnízdo je zpolitizovaná jak v Česku, tak v Bruselu. Ujišťuje, že se ničeho nedopustil a že jde o kauzu na objednávku a sprosťárnu, která poškozuje jeho rodinu.

O vydání premiéra Andreje Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo bude česká Poslanecká sněmovna jednat v pátek.

V kauze Čapí hnízdo mohlo dojít k podvodu

OLAF v závěrech zprávy o vyšetřování Čapího hnízda píše o podezření na porušení českého národního práva i práva Evropské unie. Uvádí, že při žádosti o dotaci byly podány nepravdivé a neúplné informace a mohlo dojít k podvodu.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov.

Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Článek byl aktualizován 17. ledna v 18:50.