Konečně je to definitivní. Roaming v EU od 15. června končí

roaming

© Shutterstock / GaudiLab

O zrušení roamingu v EU se v posledních letech mluvilo poměrně hodně. Jak se ale celý proces neustále protahoval, mnoho lidí přestávalo věřit, že k tomu skutečně někdy dojde. Včera však Rada EU učinila poslední a definitivní krok. Nyní již zrušení roamingových poplatků v členských státech k 15. červnu nic nebrání.

Rada Evropské unie včera učinila poslední krok, díky kterému se 15. června definitivně zruší veškeré roamingové poplatky. Lidé tak budou moci v rámci EU telefonovat, zasílat textové zprávy nebo využívat mobilní internet bez jakýchkoliv poplatků navíc.

„Dnešní konečné hlasování v Radě uvolnilo cestu k bezplatnému roamingu,“ uvedl Emmanuel Mallia, maltský ministr pro hospodářskou soutěž, digitální a námořní ekonomiku a ekonomiku služeb.

„Až pojednou Evropané letos v létě na dovolenou, mohou svobodně využívat možnosti zůstat ve spojení i používat internet, jako kdyby byli doma. EU nám usnadňuje život velmi praktickými způsoby,“ dodal.

Poslední překážkou na cestě ke zrušení roamingu v EU bylo přijetí právního aktu omezujícího velkoobchodní ceny, které si mezi sebou mohou navzájem účtovat mobilní operátoři za přeshraniční využívání mobilních sítí. A právě takový právní akt Rada ministrů ve středu schválila.

Nedlouho po 15. červnu by tzv. roaming za domácích podmínek měl být zaveden i na Islandu, v Lichtenštejnsku a v Norsku.

Mallia: EU nám usnadňuje život velmi praktickými způsoby.

Nižší stropy pro velkoobchodní ceny bylo třeba zavést z důvodu, aby nabízením roamingu bez příplatků nevedlo ke zvýšení cen volání v jednotlivých státech.

Cesta k definitivnímu zrušení roamingu nebyla vůbec snadná. Mluvilo se o něm již několik let, přičemž potřebné nařízení bylo přijato už v roce 2015. Problémem však byla dlouhou dobu právě regulace velkoobchodních cen.

V září 2016 pak Evropská komise zveřejnila návrh prováděcích pravidel, díky kterým se měl roaming v polovině letošního roku zrušit. Evropský parlament regulaci velkoobchodních cen schválil 6. dubna. Včerejší rozhodnutí Rady tak bylo definitivně posledním krokem.