Konec střídání letního a zimního času se zatím nekoná. Rakousko navrhuje rok 2021

© Pixabay

Rakouské předsednictví navrhlo členským zemím Evropské unie odložit konec povinného střídání standardního a letního času až na rok 2021. Novinářům to dnes po neformálním jednání se svými kolegy z dalších zemí Unie řekl rakouský ministr dopravy Norbert Hofer.

Komisařka EU pro dopravu Violeta Bulcová potvrdila, že Komisi by se víc zamlouvalo dodržení jejího původního plánu ze září, tedy ukončit povinné posunování hodinek už příští rok.

Dnešní diskuse byla pro členy vlád EU první příležitostí o návrhu mluvit. Podle Hofera jednání ukázalo, že většina zemí Unie plán podporuje, poněkud skeptické podle něj byly například Británie, Švédsko či Polsko.

Shoda panuje ohledně potřeby harmonizace používaného času, aby se z unijního území – kde už tak existují tři časová pásma – nestal puzzle měnících se časů. „Pro nás je důležitější mít stejný čas jako naši sousedé,“ reagoval Hofer na otázku, zda Rakousko preferuje následné používání standardního či letního času. Například český ministr dopravy Dan Ťok dal při příchodu najevo, že Praha by chtěla zůstat na standardním čase.

Komise chce zrušit střídání letního a zimního času

Evropané nechtějí měnit dvakrát do roka čas. Svůj názor unijním institucím jasně sdělili ve veřejné konzultaci, která měla rekordní účast. Nyní je na řadě jejich přání splnit a Evropská komise pro to učinila první krok.

Naopak severské země se podle Hofera kloní k trvalému využívání letního času. „Řekněme, že Finsko a Portugalsko nemají moc shodné pozice,“ komentoval to Hofer.

Předsednictví v podvečer v tiskové zprávě doplnilo, že Portugalsko, Řecko a Británie se vyslovily proti nápadu, aby bylo povinné střídání času ukončeno. Kypr, Nizozemsko, Dánsko, Irsko či Francie prý zatím na věc nemají jednoznačný názor.

Součástí dnes prezentovaného návrhu rakouského předsednictví je také vznik pozice koordinátora, který by včas zajistil dohodu mezi státy, a pojistka, která by – pro případ, že dohoda nebude – zajistila, že Evropská komise včas připraví alternativní řešení věci.

Evropa chce zrušit střídání času – další důkaz, že se věci dají měnit, zní od lidovců

Jean-Claude Juncker slíbil, že Komise připraví legislativu, která ukončí střídání času. Ve veřejné konzultaci se totiž 84 % Evropanů vyjádřilo pro zrušení hodinových posunů. Ukázalo se tak, že původně vysmívané téma českých lidovců je velmi důležitým pro značnou část lidí.

Oficiální dohodu o návrhu na unijní ministerské radě chce mít předsednictví i Komise v prosinci. Jak dnes zdůrazňovali někteří účastníci schůzky, je třeba také více času na veřejnou diskusi ve členských zemích.

Z letního času zpět na zimní přešla o víkendu valná část Evropy.