Konec roamingu v roce 2017: Komise ladí detaily

roaming

zdroj: Shutterstock.com; autor: sergey causelove

Koncem loňského října Evropská komis oznámila, že v červnu roku 2017 v EU zmizí roamingové poplatky. Po včerejšku je jasnější, jak by Evropa bez roamingu mohla vypadat. Komise totiž zveřejnila návrh prováděcího nařízení, které stanovuje řadu opatření, aby ukončení poplatků za volání v zahraničí probíhalo po celé EU jednotně.

K včera představeným pravidlům patří i férová politika, která má omezit nekalé praktiky. Takovým příkladem může být případ, kdy si zákazník koupí SIM kartu v jiné členské zemi, kde jsou tarify nižší než na domácím trhu, ale chce ji používat doma. Podobná situace může nastat i v případě, kdy má zákazník trvalý pobyt v zahraničí, ale používá kartu předplacenou za ceny ve své domovské zemi.

roaming v EU

zdroj: Shutterstock.com; autor: TATSIANAMA

Takové praktiky by se podle Komise mohly odrazit na cenách na domácím trhu, a mohly tak mít v konečném důsledku negativní vliv na spotřebitele.

Na základě veřejné konzultace Komise proto navrhla přístup, podle kterého by zákazníci měli mít možnost využívat domácí ceny za volání či psaní zpráv ze zahraničí po dobu 90 dní v roce (z toho maximálně 30 dní v kuse). Pokud bude tato hranice překročena, spotřebitel si bude muset připlatit, a to ve výši 4 centy za minutu volání, jeden cent za SMS zprávu a 0,85 centů za 1 MB dat.

Návrh bude muset ještě schválit Evropský parlament a členské státy. Jednání se zeměmi EU proběhne na základě konzultací se Sdružením evropských regulátorů v oblasti elektronických komunikací (BEREC). Návrh by podle Komise měl být přijat do 15. prosince letošního roku.