Zákaz fotografování na ulici? Je to nesmysl, říkají europoslanci

zdroj: ShutterStock.com; autor: Samo Trebizan.

Za mnoho povyku pro nic označili čeští europoslanci nedávné informace, které se objevily na českém internetu. Evropský parlament měl podle nich připravit zákon, který zakáže pořizování fotografií či videí na veřejných prostranstvích. Zpráva, kterou europoslanci v úterý schválili, je nezávazná a věnuje se pouze komerčnímu využívání takto pořízených fotografií.

„Nevěřte všemu, co si přečtete na českém internetu. Nikdo amatérské, tedy nevýdělečné fotografy žalovat nebude,“ uklidňuje europoslanec Pavel Svoboda (EPP), jehož výbor (Výbor pro právní záležitosti JURI) v úterý odhlasoval zprávu, která mezi českými médii spustila lavinu.

Zpravodajské servery se totiž začaly předhánět v tom, kdo více vystraší své čtenáře. V článcích jim líčily, že Evropský parlament má políčeno na amatérské fotografy, kteří na dovolené vyfotografují nějakou památku a o svůj úlovek se posléze podělí s rodinou a přáteli třeba na sociálních sítích.

Zpráva se zakázem pořizování snímků či jiných reprodukcí nepočítá, věnuje se pouze komerčnímu využití takto pořízených fotografií.

„Dnes jsem byl u toho, jak vznikají euromýty, je to nesmysl,“ reagoval na svých webových stránkách europoslanec Svoboda. Zmiňovaná zpráva, která se věnuje revizi autorského zákona v EU a kterou podpořilo 23 europoslanců (2 se postavili proti), s žádným zákazem pořizování snímků či jiných reprodukcí nepočítá, věnuje se pouze komerčnímu využití takto pořízených fotografií.

Členské státy se totiž v současné době liší v pohledu na to, zda je k tomu potřeba souhlas majitele autorských práv či ne. Zatímco Česká republika je v tomto ohledu benevolentnější, ve Francii platí přísnější pravidla.

„Pokud si někdo z takového díla chce udělat byznys, například vydat pohlednici s Tančícím domem či dát si tuto fotku na reklamu svojí cestovky, měl by si podle našich představ požádat o souhlas architekta,“ vysvětluje český europoslanec.

Jak na svém facebookovém profilu upozorňuje další český europoslanec Pavel Poc (S&D), zpráva Evropského parlamentu je navíc nelegislativního charakteru. „V tuto chvíli se jedná o pusté rétorické cvičení. Teprve to půjde na plénum Parlamentu, a pokud se to tam schválí, tak to až pak půjde jako podklad do Komise, která možná, někdy, připraví nějakou revizi této legislativy.“

Podle obou poslanců se tedy nyní jedná „o mnoho povyku pro nic“. „Pokud později přijde Evropská komise s legislativním návrhem v této oblasti a například Francie se s Českem nedohodne na podobě svobody panoramatu, případná evropská norma se prostě otázky panoramatu pravděpodobně nedotkne, Francie bude dál mít svoji úpravu a Česko zase tu svoji,“ vysvětluje Svoboda.

V úterý odhlasované zprávě se bude plénum Evropského parlamentu věnovat pravděpodobně v červenci.

Autor: Lucie Bednárová