Konec drahých přeshraničních zásilek dnes podpořili europoslanci

© Shutterstock/Dmitry Kalinovsky

Nepřiměřené ceny za doručení balíků ze zahraničí nebo neúplné informace o jeho dodání blokují volný pohyb zboží mezi členskými státy. Řešením by měl být celoevropský web, kde budou zákazníci moci porovnávat ceny za jednotlivé služby. Kurýrní společnosti by jim také měly poskytovat více informací. Na to budou dohlížet národní úřady.

Návrh nových pravidel evidence cen za přeshraniční doručování balíků dnes schválil Evropský parlament (EP). Opatření by měla začít platit ještě letos.

Cílem úpravy je zpřehlednit nabídku doručovatelských služeb a ceny poštovného v jednotlivých členských zemích Evropské unie. Větší transparentnost by postupem času mohla přinést snížení cen, sdělil ČTK místopředseda EP Pavel Telička.

Ceny přeshraničních balíků blokují volný trh

Jako konec další bariéry na evropském vnitřním trhu označili nařízení po hlasování čeští europoslanci Jiří Pospíšil a Stanislav Polčák z klubu Evropských lidových stran (EPP). Poskytovatelé zásilkových služeb si za mezistátní doručování účtují mnohem vyšší tarify, uvedl Pospíšil.

„Pokud chce dnes někdo poslat balík do, nebo z jiného členského státu, může být nemile překvapen, ať již tím, kolik za takovouto službu zaplatí, nebo způsobem doručení své zásilky. Informace o cenách a podmínkách doručování jsou, bohužel, často nejasné a neúplné,“ upozornila už při pondělní debatě česká europoslankyně Olga Sehnalová.

Sehnalová: Za úspěch považuji i to, že se nová pravidla budou vztahovat na všechny hlavní hráče v odvětví doručování balíků, včetně nakupování na internetu.

Nová legislativa počítá se zřízením speciální webové stránky, kde si budou moci zájemci porovnat nabídku různých služeb.

Také požaduje, aby kurýrní společnosti musely zákazníkům poskytovat jasné informace o podmínkách doručení a aby národní poštovní úřady monitorovaly ceny dodavatelských firem a upozorňovaly na případy, kde jsou nepřiměřeně vysoké.

Online nákupy v EU budou dostupnější také díky zrušení zeměpisného označování. Více ˃˃˃˃

„Za úspěch považuji i to, že se nová pravidla budou vztahovat na všechny hlavní hráče v odvětví doručování balíků, včetně nakupování na internetu. Je ovšem důležité mít před sebou i pracovní podmínky lidí, kteří v tomto odvětví pracují. Cenová konkurence nemůže být na jejich úkor,“ zdůraznila Sehnalová ve svém vystoupení na plénu.

Telička: Ceny za služby ze země A do země B se často výrazně liší od cen opačným směrem. I drobní podnikatelé by měli mít možnost využívat efektivní a cenově dostupné služby, díky nimž budou moci své výrobky jednoduše nabízet i v dalších členských státech.

Podle europoslance Teličky posílí nová pravidla hospodářskou soutěž a pomohou například drobným maloobchodníkům či místním řemeslníkům. Pro ně jsou, jak uvedl, v dnešní době služby přeshraničního doručování balíků stále poměrně drahé a nepřehledné.

„Ceny za služby ze země A do země B se často výrazně liší od cen opačným směrem. Přitom i oni (drobní podnikatelé) by měli mít možnost využívat efektivní a cenově dostupné služby, díky nimž budou moci své výrobky jednoduše nabízet i v dalších členských státech,“ uvedl Telička.

Zavedení nových pravidel podle něj může nakonec vést ke snižování cen, protože zákazníci budou mít možnost jednoduše dohledat nejvýhodnější nabídku.