Do konce roku má být jasnější, jak se bude EU bránit proti čínskému dumpingu

Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen © Evropská komise

Evropští komisaři se rozhodli přijít s novými nástroji pro ochranu unijního trhu před neférovými čínskými dovozy. Jejich přijetí ale může v EU trvat ještě dlouho.

Evropští komisaři se tento týden po společném jednání shodli, že už nebudou řešit otázku, zda by měla Evropská unie udělit status tržní ekonomiky komunistické Číně.

Namísto toho se chce Komise soustředit na způsoby, pomocí kterých může EU chránit svou ekonomiku proti levným čínským dovozům podporovaným dumpingovými opatřeními ze strany čínské vlády.

„Měli bychom na tuto frázi zapomenout,“ řekl místopředseda Evropské komise pro pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen, když se ho novináři po středečním jednání na „udělení tržního statusu“ asijské zemi zeptali.

„Náš přístup je úplně jiný,“ prohlásil.

Komise má do konce roku navrhnout prostředky, které evropským firmám zajistí stejnou ochranu proti čínskému dumpingu, jakou mají nyní.

Prosincová změna

Pozornost se v této souvislosti soustředí na prosinec, kdy po patnácti letech vyprší platnost některých bodů přístupového protokolu Číny do Světové obchodní organizace (WTO). Ten obsahuje výjimku s ohledem na speciální povahu čínské ekonomiky, která je centrálně řízená a některá průmyslové odvětví se těší nadstandardní podpoře.

Kvůli tomu se konkurence ze strany čínských exportů obávají některé evropské sektory, zejména výrobci oceli, které má Čína výrazné přebytky. Členové WTO zatím mohou vůči čínským dovozům uvalovat antidumpingová cla s tím, že pokud tamní exportéři neprokážou, že fungují v podmínkách tržní ekonomiky, vycházejí importní státy při stanovení poplatků z cen, které platí ve vybrané třetí zemi, ne z cen na čínském trhu.

S vypršením přístupového protokolu by mohla Čína podle některých interpretací získat postavení tržní ekonomiky, přestože například neplní kritéria, která si pro udělení takového statusu interně stanoví EU.

Komise měla ve středu na stole tři možnosti: nechat vše při starém – což by ale patrně hrozilo čínskou žalobou u WTO –, plně akceptovat tržní status Číny a postupovat při nastavování antidumpingových opatření standardní cestou, anebo přijít s novými nástroji na ochranu evropské ekonomiky. Vybrala si třetí možnost.

Debata na poslední chvíli

Ke konkrétní podobě těchto nástrojů by toho ale mělo být více známo až na podzim. Návrh Komise pak ještě budou schvalovat členské země a Evropský parlament.

Uvidí se tedy, jestli budou jednotliví členové EU ochotní se shodnout na společném přístupu. Zatím totiž například drhnou jednání o starším návrhu Komise na modernizaci nástrojů pro ochranu obchodu.

Podle některých názorů přichází evropská debata pět minut po dvanácté.

„O tom, že budeme letos rozhodovat o udělení tržního statusu Číně, se ví přesně patnáct let. Chápu delikátnost situace, vnímám tlaky uvnitř EU a různé postoje jednotlivých zemí, které logicky hájí hlavně svoje zájmy. Posun řešení až na konec letošního roku mě ale mírně řečeno překvapil,“ řekla EurActivu česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE).

„Budu tedy očekávat, s čím Komise přijde. Nicméně to, zda zvolila správnou cestu, nám musí v první řadě říci dotčená odvětví,“ dodala.

„Je naprosto zřejmé, že Čína evropská kritéria tržní ekonomiky neplní, takže Komise nemá důvod jí takový status udělit. Po reformě ochranných nástrojů před netržními praktikami voláme již dlouho a nabízí se otázka, s čím Komise za tak krátkou dobu stihne přijít. Tuto debatu jsme měli vést nejpozději před rokem, a ne pět měsíců před termínem,“ myslí si europoslanec Jan Zahradil (ODS, ECR), který je v Evropském parlamentu místopředsedou výboru pro mezinárodní obchod.