Komunikace mezi státy EU vázne. Řešení je na Donaldu Tuskovi

evropská rada

@ European Union, 2017

Za dva týdny budou mít členské země k dispozici návrh, jak zlepšit jejich vzájemnou komunikaci v rámci EU. Podle Bohuslava Sobotky by se mohlo jednat například o méně formální setkání státních tajemníků pro evropské záležitosti.

Země EU by spolu měly lépe komunikovat. Shodli se na tom lídři států při včerejším neformálním setkání Evropské rady v Tallinnu.

Evropská rada se schází zhruba jednou za dva měsíčně a jednomyslně schvaluje cíle, kterých by měla EU dosáhnout. Jak ale upozornil premiér ČR Bohuslav Sobotka, současný systém rozhodování je velmi pomalý a neumožňuje o hlavních cílech řádně debatovat. Předseda Evropské rady Donald Tusk proto v následujících dvou týdnech vyslechne názory všech členských států a připraví konkrétní návrh, jak zlepšit komunikaci a proces nalézání dohody v EU.

Český premiér toto rozhodnutí vítá. Zároveň upozornil, že k zajištění lepší komunikace není nutné otevírat a měnit platné smlouvy o EU. Evropa by tím podle jeho slov neměla ztrácet čas.  Stejný by měl v budoucnu zůstat i systém hlasování.

„V oblastech, kde smlouvy předpokládají kvalifikovanou většinu, tam bude také uplatňována. Kde je nutný konsenzus, zůstane konsenzus,“ uvedl premiér.

Podle Sobotky by však pomohlo vytvoření méně formálního komunikačního kanálu, a to třeba na úrovni státních tajemníků pro evropské záležitosti. Řešit by mohli témata jako například vyrovnávání mezd mezi členskými zeměmi či posilování bezpečnosti. V ČR tuto pozici zastává Aleš Chmelař.

Vícerychlostní Evropa zůstává pro ČR strašákem

Schůzka hlav zemí EU navazovala mimo jiné na projev francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o budoucnosti EU. Macron v něm například prohlásil, že evropští politici by měli překonávat tabu, jako je právě otevírání smluv, které Sobotka odmítá.

Francouzský lídr dále představil svou vizi akceschopnější Unie, která by měla více spolupracovat v obraně, řešení migrační krize a dalších oblastech. Jeho návrhy včera podpořila i německá kancléřka Angela Merkelová.

„Když jde o návrhy, Francie a Německo se velmi shodují. Musíme ale zapracovat na detailech,“ řekla Merkelová před neformální večeří v Tallinnu.

Macron se však ve svém projevu dotkl i tématu vícerychlostní Evropy, která je pro země mimo eurozónu, tedy i Českou republiku, nežádoucí.

„Pomalí nemají právo zdržovat ty rychlé,“ prohlásil doslova francouzský prezident.

Vícerychlostní Evropa se stává realitou i podle premiéra Sobotky. „Posun dopředu ale nesmí znamenat vznik uzavřených klubů,“ dodal premiér a opětovně zdůraznil, že posílená spolupráce musí být otevřená všem zemím, včetně České republiky.

Pozice Česka v EU je čím dál lepší

Ačkoli Česká republika není členem eurozóny, podle Aleše Chmelaře je nyní v EU respektována více než předtím. Uvedl to po čtvrteční bilanční schůzce s Bohuslavem Sobotkou, která předcházela jednání Evropské rady a jejímž cílem bylo zhodnotit pokrok české vlády v oblasti evropské politiky.

„V posledních měsících česká vláda odblokovala důležitá témata, jako například směrnice o vysílání pracovníků,“ prohlásil Chmelař. Neméně důležitým úspěchem je podle něj také otevření diskuse o dvojí kvalitě potravin a sbližování úrovní mezi východní a západní Evropou, ve které hrála Česká republika klíčovou roli. Významným hráčem se stalo Česko také v oblasti obrany a bezpečnosti.