Komise zkoumá situaci v Maďarsku. Podle Jourové má omezené možnosti

maďarsko EU

@ European Union, 2017

Komise v blízké době posoudí maďarský zákon o univerzitách a na konci dubna rozhodne, zda proti členskému státu povede řízení. Podle eurokomisařky Jourové však taková opatření nepomohou.

Eurokomisařům se nelíbí nový maďarský zákon limitující působení zahraničních univerzit, včetně prestižní Středoevropské univerzity (CEU). Rozhodli se proto přezkoumat, zda je v souladu s evropským právem. Pokud dospějí k závěru, že není, na konci měsíce proti Maďarsku zahájí řízení pro porušení povinností.

„Nemyslím si, že jakákoli opatření ze strany Komise proti Maďarsku pomohou. Musí to být občané daného členského státu, kteří se vyjádří k dalšímu vývoji státu,“ uvedla česká eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

Novela zákona o vysokých školách je podle ní přímo zaměřená na CEU, a postrádá tak typickou charakteristiku zákona – tedy že má být obecný, nikoli vedený proti jedné instituci.

CEU založil v devadesátých letech miliardář maďarsko-amerického původu George Soros, proti kterému premiér Viktor Orbán mnohokrát vystoupil již předtím. Nedávno na něj dokonce svalil vinu za migrační krizi.

Univerzitu obhajují i další eurokomisaři. „Středoevropská univerzita vychovává nové evropské lídry, pro které je dělení Evropy na západ a východ jen geografické, nikoli politické,“ prohlásil první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, do jehož agendy spadá vláda práva a charta základních práv.

Orbán ničí demokracii a Unie ho musí zastavit, říkají europoslanci. Více >>>>

Jak ale upozornil advokát Aleš Rozehnal pro server HlídacíPes.org, podobný zákon přijal loni i český parlament. „Zákon byl akademickou obcí přivítán, jako příspěvek ke zkvalitnění terciárního vzdělávání,“ uvedl Rozehnal. Středoevropská univerzita by tak nemohla fungovat ani v Praze, jak navrhuje ministr financí Andrej Babiš či bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš.

Komise zareaguje na národní konzultaci „Zastavme Brusel“

Zákon o vysokých školách však není jediným problémem, který dělá eurokomisařům vrásky. Maďarský parlament totiž brzy projedná novelu zákona, která omezí nevládní organizace financované ze zahraničí.

Rozruch způsobilo také nové opatření namířené proti žadatelům o azyl, kteří jsou nyní v Maďarsku systematicky zadržováni a posílání do pohraničních detenčních táborů. Vysoký komisař OSN pro uprchlíky dokonce apeloval na ostatní členské státy EU, aby přestaly do Maďarska přesouvat migranty, za jejichž žádosti o azyl jsou tamní úřady zodpovědné.

Dalším prohřeškem je národní konzultace maďarské vlády s názvem „Zastavme Brusel“. V rámci této iniciativy vláda zasílá domácnostem dotazníky, ve kterých se ptá, jak by se Maďarsko mělo postavit k politice EU. Komise se dnes dohodla, že na tuto iniciativu v nejbližší době zareaguje.

Eurokomisař Timmermans se obává, že Maďarsko svým chováním porušuje unijní hodnoty stanovené v článku 2 Smlouvy o Evropské unii.

maďarsko EU

Článek 2 Smlouvy o EU

„Komise chce použít všechny možné nástroje, které jí unijní smlouvy poskytují, aby prosazovala hodnoty, na kterých je EU založena,“ uzavřel Timmermans. Mezi nástroji, které může Unie využít, jsou i pokuty členským státům či odebrání hlasovacího práva. K tomu je však nutný souhlas všech zemí EU.