Komise zahájila s Českem řízení kvůli směrnici o hluku

Evropská komise zahájila proti České republice řízení na vymáhání evropského práva. Česko jako jediné zatím nepřevedlo do svého právního řádu směrnici o hluku.

Komise podnikla první kroky už loni v prosinci. Dostane–li se žaloba EK až k Evropskému soudnímu dvoru, mohla by následně vyměřená pokuta dosáhnout až desítek tisíc eur denně. Česká republika měla tři roky starou směrnici převzít do července 2004. Příslušný zákon o hluku vetoval prezident Václav Klaus a Poslanecká sněmovna pak vůbec poprvé nedokázala prezidentské veto přehlasovat. Klausovi vadilo, že poslanci KSČM do zákona o hluku dostali paragraf, který zakazoval krajům převádět nemocnice na obchodní společnosti. Nelíbilo se mu ale ani znění evropské směrnice.

Nechtěný nadměrný hluk trápí podle Světové zdravotnické organizace (WHO) noc co noc třetinu lidí v Evropě. Více než polovina obyvatel EU navíc bydlí v oblastech, kde je nedostatek klidu.V Česku, které není v Evropě výjimkou, budou taková místa analyzovat speciální hlukové mapy. Hlukové mapy by měly vznikat postupně. Za dva roky mají být kupříkladu dokončeny ty, které mapují okolí silnic, po nichž projede více než šest miliónů aut za rok.

Řízení, které s Českem zahájila Evropská komise, už hrozilo v případě dálničních známek. Je pravděpodobné, že se před soud do Lucemburku nakonec nedostane ani směrnice o hluku. Vymáhání evropského práva je dlouhodobá procedura a členské státy většinou stihnou nedostatek napravit. Evropská komise zahajuje ročně více než sto takových řízení, pokutou zatím skončily pouze dva spory s Řeky a Španěly, kteří včas nepřijali ekologické normy.