Komise vyšetřuje kauzu toxických vajec. Nakaženo mohlo být i maso

toxická vejce

@ Pixabay

Vejce nakažená nebezpečným fipronilem se mohla objevit nejen na pultech belgických a nizozemských obchodů, ale také ve Francii, Německu či Velké Británii. Nizozemsko se navíc obává, že kontaminováno mohlo být i drůbeží maso.

Evropská komise vyšetřuje případ kontaminovaných vajec ve snaze zjistit, zda belgické úřady nezanedbaly svou povinnost informovat členské země EU o nákaze vajec zakázaným pesticidem.

Nebezpečná vajíčka odhalil na konci července nizozemský Úřad pro bezpečnost potravin (NVWA). Vajíčka byla kontaminovaná fipronilem, který se používá k likvidaci vší, klíšťat a blech. Podle Světové zdravotnické organizace je mírně toxický, ve větším množství ale může být nebezpečný pro děti. Ovlivňuje například fungování jater, ledvin a štítné žlázy.

Fipronil se měl na drůbeží farmy dostat skrze belgického dodavatele. Problém se však netýká pouze Belgie a Nizozemska, ale řady dalších zemí. Toxická vejce totiž mohla být vyvezena do Francie, Německa, Švédska, Švýcarska a Velké Británie. Miliony kusů tak musely být staženy z trhu.

Kontroly vajec a masa provádí i česká inspekce

Nizozemsko má navíc podezření, že nebezpečnou látku by mohlo obsahovat i drůbeží maso.

„Provádíme testy kuřecího masa v chovech, ze kterých pocházela nakažená vejce, abychom zjistili, zda nebylo kontaminováno i maso,“ uvedla mluvčí nizozemského úřadu pro bezpečnost potravin Tjitte Mastenbroeková.

S kontrolami nezahálí ani české úřady. „Státní zemědělská a potravinářské inspekce zahájila preventivní kontrolu zaměřenou na obsah fipronilu ve vejcích a drůbežím mase,“ řekl EurActivu tiskový mluvčí inspekce Pavel Kopřiva a zároveň upozornil, že fipronil se mohl objevit i v potravinách z Polska a Itálie.

Podle Německa se jedná o zločin

Belgické úřady připouštějí, že problému s fipronilem si byly vědomy již na začátku června. Informaci ale dále nešířily kvůli obavám, že jde o podvod. Své evropské partnery tak Belgie upozornila až 20. července.

Belgický ministr zemědělství Denis Ducarme dnes zároveň prohlásil, že ze skandálu nelze vinit pouze jeho zemi. Nizozemsko totiž podle něj o kontaminaci vědělo již v listopadu loňského roku. „Žádné oficiální upozornění jsme ze strany Nizozemska neobdrželi,“ uvedl Ducarm.

Zanedbání povinnosti informovat ostatní země o problému s vejci rozhořčilo i Německo. Podle německého ministra zemědělství Christiana Schmidta se jedná o jasný zločin.

S využitím EurActiv.com a EurActiv.sk.