Komise vyčlení dalších 75 milionů eur na boj proti koronaviru

[© Shutterstock/Bartolomiej Pietrzyk]

Evropská unie hodlá vyčlenit další desítky milionů eur ze svého rozpočtu na přepravu svých občanů z mimounijních zemí a na nákup zásob ochranných prostředků a lékařského vybavení. Evropská komise dnes navrhla pro tyto účely uvolnění částky 75 milionů eur (přes dvě miliardy korun).

Ke zvýšení rozpočtu fondu zásob a větší aktivitě při repatriacích občanů vyzvali Brusel političtí vůdci unijních zemí na čtvrtečním videosummitu.

Desítky tisíc obyvatel EU uvázly kvůli letovým omezením či dalším izolačním opatřením zvláště v asijských, afrických či jihoamerických zemích. Vedle letů organizovaných jednotlivými členskými státy k jejich návratům přispívají i společné akce spolufinancované z unijních peněz.

„Návrat občanů je naší prioritou. Děláme vše proto, abychom jim umožnili shledání s rodinami nejdříve, jak to bude možné,“ prohlásil dnes komisař pro krizové řízení Janez Lenarčić.

https://twitter.com/JanezLenarcic/status/1243510258099785729

„Dnešní opatření jsou další ukázkou toho, jak rozpočet EU může mít přidanou hodnotu, kdy a kde je potřeba nejvíce. Ukazuje to také na evropskou solidaritu a spolupráci v tom nejlepším světle,“ dodal komisař pro rozpočet Johannes Hahn.

Podle EK se zatím pomocí společně organizovaných letů přes mechanismus civilní ochrany podařilo zařídit návrat více než 2300 lidí z Číny, Japonska, USA, Maroka, Tuniska nebo Filipín. Dalších 80 letů je plánováno na nejbližší dny. Na těchto opatřeních se podílí za finanční podpory EU i Česko.

 

Dnešní návrh EK rovněž umožní zvýšit celkový rozpočet nově vytvářeného fondu zásob z původních 50 na 80 milionů eur. Brusel za ně chce nakupovat například ochranné masky či plicní ventilátory a vytvořit zásoby pro případ akutního nedostatku.

Částkou 3,6 milionů eur chce unijní exekutiva také podpořit Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Vše musí nicméně ještě schválit Evropský parlament a Rada ministrů EU.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková je podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.