Komise ví, jak na nezaměstnané

Zdroj: Evropská komise.

Evropská komise včera představila plán na nastartování unijního pracovního trhu, v jehož rámci hodlá utratit 19 miliard eur. Zatímco malé a střední podniky (SMEs) iniciativu vítají, odbory, průmyslníci a levicoví politici o ní mluví jako o pomýlené a neodpovídající rozsahu krize.

Souvislosti:

Jak vás EurActiv informoval už včera (EurActiv 3.6.2009), míra nezaměstnanosti v Unii letí prudce vzhůru a už teď dosahuje rekordních hodnot. V eurozóně se vyšplhala až na 9,2% a analytici předpokládají její další růst. Mezi zeměmi sedmadvacítky však v tomto ohledu existují zásadní rozdíly: v Nizozemsku jsou bez práce jen 3% lidí, naopak ve Španělsku 18% (Česko se zatím drží s 5,7% na šesté nejlepší pozici z celé Unie).

Řada odborníků na pracovní trhy upozorňuje na fakt, že v Evropě stále existují miliony volných pracovních míst, nicméně řada nezaměstnaných nedisponuje dovednostmi potřebnými pro moderní ekonomiku.

Témata:

Evropská komise představila mamutí plán na pomoc nezaměstnaným (celkové náklady asi 19 miliard eur) v předvečer voleb do Evropského parlamentu, které už dnes probíhají v Nizozemsku a Velké Británii.

Zástupci podnikatelů a některé neziskové odsoudili iniciativu Komise jako málo ambiciózní. Například zaměstnavatelské organizaci BusinessEurope vadí, že se strategie nezabývá některými novými aspekty na trhu práce a nepodporuje například zkrácené úvazky. Podle European Trade Union Confederation (ETUC) lze iniciativu stěží označit za něco jiného než pouhé přepracování již existujících programů.

Včera představený plán zahrnuje například půjčky podnikatelům, kteří k nim nemají v současné krizi přístup, nebo řadu rekvalifikačních programů zaměřených především na mladé lidi bez práce a SMEs. Komise také hodlá investovat do zlepšení informovanosti nezaměstnaných o volných pracovních místech. Se všemi hlavními body nového programu Komise, o němž budou 18. a 19. června diskutovat hlavy států Unie na summitu v Bruselu,  se můžete seznámit zde.

Stanoviska:

„Tato krize začala ve finančním sektoru, ale její dopady nyní pociťují všichni,“ řekl Vladimír Špidla, evropský komisař pro zaměstnanost. „V posledních měsících jsme úzce spolupracovali s národními vládami a organizacemi pracovníků i zaměstnavatelů, abychom nalezli nejlepší způsoby, jak se vypořádat se sociálními dopady současné krize. Zejména se musíme zaměřit na zajištění práce pro mladé lidi: nesmíme dovolit, aby promeškali svůj vstup na trh práce,“ dodal.

Podle European Trade Union Confederation (ETUC) však Komise na zcela mimořádnou situaci odpovídá úplně běžnými prostředky. ETUC volá po utracení nejméně 1% evropského HDP na „zelené“ technologie, které by měly zajistit stabilizaci trhu práce. „Nedostatek poptávky – to je náš problém. Další opatření zaměřená na snižování nemzdových nákladů podnikatelům trn z paty nevytrhnou,“ uvedl šéf ETUC John Monks.

UEAPME, organizace zaštiťující evropské SMEs a řemeslníky, však o nové strategii Komise mluví jako o „vyvážené“ a „zaměřené na správné priority“. „Pro SMEs je, co se týká strany nabídky, nejdůležitější, že se Komise soustředí na zlepšování kvalifikace zaměstnanců. Se sháněním způsobilých pracovníků mají SMEs velké problémy,“ uvedla Liliane Volozinski z UEAPME.

Poul Nyrup Rasmussen, šéf Strany evropských socialistů (PES), považuje opatření navržená Komisí za naprosto nedostatečná. „Pokud vám hoří dům taky ho nejdete hasit se sklenicí vody,“ uvedl s tím, že si Komise, zdá se, neuvědomuje, jak hluboké krizi nyní čelíme.