Komise vede proti Polsku inkvizici, tvrdí Orbán. Varšavě slíbil podporu

budoucnost EU

Beata Szydlová a Viktor Orbán @ P. Tracz / KPRM

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán opět vystoupil v rumunské obci Baile Tusnad, kde před třemi lety pronesl známý projev, ve kterém vyjádřil své sympatie k neliberální demokracii. Nyní se pustil do kritiky Evropské komise, kterou označil za „inkvizitora“. Stejně tak přislíbil svou podporu polské vládě, proti které Komise zvažuje spuštění článku 7 Smlouvy o EU.

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán opětovně přislíbil polské vládě, že ji bude bránit před „inkvizicí“ ze strany Evropské komise. Ta opakovaně kritizuje polskou vládní stranu Právo a spravedlnost za soustavné porušování vlády práva a principů demokratického právního státu.

V minulých dnech polský Sejm přijal další kontroverzní zákon, který exekutivní moci dává výraznou kontrolu nad tamním soudnictvím a ohrožuje tak klasickou dělbu moci. Asi nejproblematičtější je pak zákon o Nejvyšším soudu. Své obavy z možné účinnosti nových zákonů a z narušení dělby moci vyjádřily i špičky české justice.

Komise je vůči Polsku bezzubá

V návaznosti na poslední kroky polské vlády Komise v minulém týdnu uvedla, že je „velmi blízko“ od spuštění článku 7 Smlouvy o Evropské unii. Tento článek může být použit ve výjimečných případech proti členskému státu EU, který závažně a trvale porušuje hodnoty uvedené v článku 2, mezi které mimo jiné patří principy demokracie, právního státu či pluralismu.

„Je dost velká ostuda, pokud by byl čl. 7 SEU skutečně poprvé v historii aktivován. Podle mě by představitelé EU měli tuto ostudu mediálně intenzivně komentovat. Unijní reakce by však měla mířit na stranu Právo a spravedlnost, nikoli na Polsko jako takové,“ uvedl europoslanec a předseda právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda (KDU-ČSL/EPP).

Komise však může v této věci předložit pouze prvotní návrh. „Komise má právo aktivovat čl. 7 SEU, což je ale pro vztahy mezi členskými státy atomová bomba,“ dodává.

Svoboda: Je dost velká ostuda, pokud by byl čl. 7 SEU skutečně poprvé v historii aktivován.

Rada EU by následně musela kvalifikovanou většinou rozhodnout, že v Polsku došlo k ohrožení hodnot uvedených v čl. 2. Toto rozhodnutí však musí potvrdit jednak Evropský parlament, ale i všichni zástupci ostatních členských států v rámci Evropské rady. Až poté může Rada EU kvalifikovanou většinou rozhodnout o pozastavení některých práv vyplývajících ze Smluv, včetně práv hlasovacích.

K tomu ale pravděpodobně nedojde, a to právě kvůli postoji Maďarska, které opakovaně zdůrazňuje, že se polské vlády v případě spuštění článku 7 SEU zastane a uvalení případných sankcí nepřipustí.

„Je v zájmu Maďarska, v zájmu celé Evropy a v zájmu polsko-maďarského přátelství, aby tato inkvizice proti Polsku nebyla úspěšná,“ prohlásil Orbán v sobotu v rumunské obci Baile Tusnad, která leží v regionu s výraznou maďarskou menšinou.

Právě zde Orbán v roce 2014 vyjádřil své sympatie k myšlence tzv. neliberální demokracie.

Orbán: Je v zájmu Maďarska, v zájmu celé Evropy a v zájmu Polsko-maďarského přátelství, aby tato inkvizice proti Polsku nebyla úspěšná.

Brusel proti státům

V sobotu ale Orbán volil ještě peprnější slova. Podle jeho názoru se z bruselských byrokratů a elit vytvořila aliance namířená proti obyčejným lidem. Tuto alianci popsal jako impérium řízené maďarským miliardářem Georgem Sorosem, uvádí server EUObserver.

Pokud jde o prvního místopředsedu Evropské komise Franse Timmermanse, toho maďarský premiér nazval „hlavním inkvizitorem“, který plní vůli tohoto bruselského společenství, které má za cíl oslabit a zničit polskou národní vládu.

Není to poprvé, kdy se maďarský premiér ostře vymezil proti Sorosovi. Podle Orbána má tento maďarský filantrop plán, jak do Evropy přivést milion migrantů. Toto obvinění Soros již dříve označil za Orbánovu „bujnou fantazii“.

Během projevu v malém rumunském městě Orbán rovněž zdůraznil, že bruselské chování vůči Polsku je součástí boje mezi globálními politickými elitami a národními lídry.

Spojenectví s Ruskem a Tureckem

Samotná EU by se podle něj měla zásadně reformovat a nehájit zájmy těchto elit. Zejména Komise by se podle jeho názoru neměla chovat jako politická instituce.

„To je příčina všech problémů,“ uvedl a dodal, že unijní exekutiva by měla být jen ochráncem Smluv.

Vedle změny chování Komise však Orbán mluvil i o nutnosti vytvořit evropské vojenské jednotky, o posílení ekonomické konkurenceschopnosti či o nutnosti přislíbit členství v EU Srbsku. Stejně tak by podle jeho názoru Unie měla vytvořit nové a obsáhlé pakty s Tureckem a Ruskem.

Důraz ale klade i na větší spolupráci v rámci skupiny V4, kterou tvoří Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko. „Mluvíme jedním hlasem,“ prohlásil na adresu Visegrádské skupiny.