Komise varuje ČR: Jogurt vyrobený v Česku nemůžete označovat jako řecký

řecký jogurt

@ Shutterstock

Athénám se nelíbí, že jogurty vyrobené v Česku jsou označovány jako „řecké“. S problémem se již před rokem obrátily na Evropskou komisi, která jim dala za pravdu. Řecké jogurty, které nejsou z Řecka, jsou však stále na českých pultech a ČR trvá na svém – o klamání spotřebitele podle ní nejde.

Po roce znovu ožívá spor mezi Prahou a Athénami o označení „řecký jogurt“. Řekové totiž nesouhlasí s tím, aby čeští výrobci potravin označovali své jogurty jako „řecké“. Jejich názor má i podporu Bruselu.

„Komise je kvůli této záležitosti v kontaktu s českými úřady. Vysvětlila jim svou pozici a předala detailní rozbor,“ uvedl mluvčí Komise pro bruselský EurActiv.

Komise se k jogurtovému sporu vyjádřila již před rokem, kdy uvedla, že použití termínu „řecký jogurt“ pro potravinu vyrobenou mimo Řecko by mohlo ošálit spotřebitele a vytvořit nekalou soutěž na evropském trhu.

Dala tak za pravdu Athénám, které navíc tvrdí, že Česko se dopouští porušování evropského nařízení o poskytování informací o potravinách spotřebitelům.

Řekové svůj postoj dali najevo již v loňském dopise adresovaném eurokomisaři pro zemědělství Philu Hoganovi a také eurokomisaři pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisu Andriukaitisovi.

Řecký ministr zemědělství Evangelos Apostolou pak podle EurActiv.com otevřel diskusi o označování potravin na jednání ministrů, které se uskutečnilo minulý týden. Reagoval přitom na kauzu dvojí kvality potravin, ve které je Česko toho názoru, že se jedná o klamání spotřebitele, přestože na etiketě je správně uvedeno, co výrobek obsahuje.

V EU se prodávají ve stejném obalu odlišné potraviny. Komise hledá řešení. Více >>>>

Česko se brání. Pravá země původu je uvedena na etiketě

Jak ale namítá české ministerstvo zemědělství, v případě řeckého jogurtu vyráběného v ČR k žádnému klamání lidí nedochází.

„Samotné označení řecký jogurt spotřebitele v omyl neuvádí,“ řekla EurActiv.cz mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

„Česká republika považuje označení ‚řecký jogurt‘ za charakteristiku výrobku, nikoliv země původu. Obdobně jako je tomu např. u frankfurtských párků, eidamu a tak podobně,“ vysvětlila Ježková.

Ministerstvo zemědělství dále upozornilo, že české zákony výrobcům potravin nařizují, aby na obaly mléčných výrobků vždy uváděli, v jaké zemi byl vyroben. Jogurt, který má na obalu napsáno „řecký“ má tedy v detailnějším popisu napsáno, že byl vyroben například v České republice.

Infografika: Které země vedou v kvalitě potravin? Více >>>>

Eurokomisař pro bezpečnost potravin Andriukaitis však podobný argument vyvrátil již před rokem. Uvedl, že v případě, kdy se jogurt nazývá „řecký“, informace na etiketě o pravé zemi původu nestačí k tomu, aby se nejednalo o klamání spotřebitele.

Spor o řecký jogurt tak zřejmě má své pokračování, ačkoli podle ministerstva zemědělství ČR zatím žádné oficiální upozornění od Evropské komise neobdržela.

Jak ale zjistil EurActiv.com, Komise v současné době prověřuje materiály, které mají ujasnit, zda se spor od svého vypuknutí nějak posunul, či nikoli.