Komise uvolnila pro Asii 30 milionů eur na boj proti ptačí chřipce

Evropská komise včera rozhodla o poskytnutí částky 30 milionů eur na pomoc asijským zemím v boji proti ptačí chřipce.

Komise zdůraznila, že problém šíření smrtelného viru ptačí chřipky nelze řešit pouze lokálně, na úrovni Evropské unie, ale je nutné „prostřednictvím pomoci ohroženým zemím podchytit tuto nákazu u zdroje“. Z tohoto důvodu uvolnila finanční prostředky, které by asijské země měly v příštím roce použít na snížení možnosti nákazy.

Na jaká konkrétní opatření budou peníze použity by mělo být rozhodnuto na mezinárodním partnerském setkání o ptačí chřipce a lidské epidemické chřipce, které se bude konat ve dnech 7. – 9. listopadu 2005 v Ženevě. Toto setkání by mělo posoudit střednědobé a dlouhodobé potřeby jednotlivých asijských zemích v jejich boji proti smrtelnému viru. Komise by chtěla svoji pomoc zaměřit především na problémy strukturální povahy (např. posilování služeb v oblasti zdraví zvířat a lidí s cílem odhalovat nebo předcházet a izolovat influenzu).

Komisařka pro vnější vztahy a evropskou sousedskou politiku Benita Ferrero-Waldner komentovala rozhodnutí Komise následovně: „…Komise je připravena poskytnout pomoc zejména nejméně rozvinutým zemím v Asii a podpořit jejich střednědobé strategie řešení tohoto rozrůstajícího se problému.“

Virus ptačí chřipky se poprvé vyskytl před dvěma lety v Thajsku. Od té doby si v Asii vyžádal více než 60 obětí. Panují obavy z možné mutace viru způsobujícího ptačí chřipku do formy přenosné z člověka na člověka. Pokud by se tak stalo, mohly by na chorobu zemřít miliony lidí na celém světě. Dosud byl virus ptačí chřipky potvrzen v Turecku, Rumunsku, Rusku a v Chorvatsku.