Komise se opět postavila za Írán, pošle mu 18 milionů eur

© European Union, 2018

Írán obdrží od Evropské komise finanční injekci ve výši 18 milionů eur (462 milionů Kč). Peníze mají islámské republice pomoci vyrovnat se s americkými sankcemi.

Osm milionů z evropského rozpočtu poputuje do íránského soukromého sektoru, včetně menších a středně velkých podniků, a také organizaci propagující íránský obchod. Dalších osm milionů je určeno na projekty týkající se životního prostředí a dva miliony na boj s drogovou závislostí.

Jedná se přitom o první část z balíčku o celkové hodnotě 50 milionů eur vyčleněných pro Írán ve snaze podpořit ho při řešení ekonomických a sociálních výzev.

Írán čelí novým americkým sankcím od začátku měsíce a zavedení dalších sankcí se očekává na podzim. Je to přímý důsledek květnového rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015.

Írán se na základě této dohody zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení části sankcí. Trumpovi nicméně vadilo, že dohoda se nevztahuje na íránský balistický program či na zapojení země do válek v Sýrii a Jemenu.

EU spouští nařízení, které má chránit evropské firmy před americkými sankcemi vůči Íránu

Spojené státy od zítřka znovu zavádějí sankce vůči Íránu. Evropou kritizované opatření se zaměří především na automobilový průmysl a obchody se zlatem a dalšími kovy. 

K odstoupení USA od dohody, kterou podepsaly také Británie, Francie, Rusko, Čína a Evropská unie, se již dříve kriticky vyjádřili její další signatáři a EU usiluje o to, aby zachovala obchod s Íránem. Teherán pohrozil, že od dohody odstoupí, pokud mu přestane přinášet ekonomické výhody plynoucí ze zrušení sankcí.

Írán jako sponzor terorismu

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová dnes v prohlášení uvedla, že EU bude nadále usilovat o spolupráci s Teheránem a pomoc Íránu prospěje i občanům EU, jelikož posílí spolupráci v řadě důležitých sektorů.

Rozhodnutí je však nyní podrobováno kritice, neboť EU posílá finance zemi, která je mnohdy označována jako „sponzor terorismu“. Uvádí to například americká administrativa, podle jejíž zprávy o terorismu z roku 2016 se Írán podílel na financování Hizballáhu a dalších nebezpečných skupin.

Sporné je také dodržování lidských práv. Sama EU kvůli jejich možnému porušování uplatňuje vůči Íránu sankce. Ty se však týkají pouze osob a organizací, které jsou za jejich porušování zodpovědné. Dále je do Íránu zakázáno vyvážet vybavení použitelné k vnitřním represím a sledování telekomunikace.

Aerolinie ruší linky do Teheránu

Írán již začíná pociťovat první důsledky amerických sankcí. V příštím měsíci kvůli nim zruší své lety do Íránu společnosti British Airways a Air France. Nechtějí být totiž vystaveny trestným protiopatřením ze strany USA.

Zrušením spojů do Íránu následují britské a francouzské aerolinie další velké firmy, které přerušují styky s touto blízkovýchodní zemí. V těchto dnech to oznámila například francouzská energetická firma Total, která se stahuje z projektu těžby plynu v Íránu v hodnotě několika miliard dolarů.

British Airways, které formálně za důvod označily „obchodní neživotaschopnost“ provozování letů, zruší spoj mezi Londýnem a Teheránem 23. září. Air France s lety do Teheránu skončí 18. září.

Íránský velvyslanec v Londýně Hamíd Baídínežád vyjádřil nad rozhodnutím britských aerolinek politování a upozornil, že o lety mezi Londýnem a Teheránem je přitom velký zájem. Na twitteru vyjádřil naději, že společnost Iran Air využije této příležitosti k zaplňování vlastních volných míst