Komise představila covidový pas, podle Petříčka může platit už na konci května

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček © EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Evropská komise (EK) dnes představila návrh tzv. jednotného „covidového pasu“. Ten by měl lidem v Evropské unii usnadnit cestování a pomoci strádajícímu turistickému ruchu. Na přesné podobě pasů se v příštích měsících musí shodnout členské státy.

Lidé s „covidovým pasem“ by měli mít jednodušší cesty přes hranice, které komplikuje pandemie. Digitální zelený certifikát, jak osvědčení nazývá Komise, bude postaven na trojici kritérií, která budou mít stejnou váhu. Jedná se o očkování, negativní PCR či antigenní test a přítomnost protilátek v těle. Každý členský stát se podle návrhu bude moci rozhodnout, jaké stanoví podmínky pro majitele osvědčení, budou však muset být pro všechny lidi stejné.

„Naším hlavním cílem bylo připravit uživatelsky jednoduchý, nediskriminační a bezpečný nástroj, který plně zajistí ochranu dat,“ uvedla místopředsedkyně EK Věra Jourová. Pas má obsahovat pouze jméno, datum narození, datum vydání a údaje o očkování, testu či prodělání nemoci. Úřady zemí budou mít povinnost jej vydávat zdarma.

Zásadní debata se v Komisi vedla o tom, zda umožnit zemím uznávat vakcíny, které zatím v EU nejsou autorizované, jako je ruský Sputnik V. Na to tlačí zejména Maďarsko, které již začalo ruskou látkou očkovat. Ve skladu ji má i Slovensko a o jejím nákupu debatují politici také v Česku. Podle dnešního návrhu budou muset všechny země uznávat pouze očkovací látky schválené v Unii, „členské státy se ale budou moci rozhodnout, zda navíc akceptovat i jiné vakcíny“.

Unijní exekutiva zdůraznila, že certifikát nebude diskriminovat lidi, kteří se nemohou nebo nechtějí nechat očkovat. Zároveň nemá být omezen ani pohyb těch, kteří pas vlastnit nebudou.

V čem spočívá evropský očkovací pas?

Očkování, negativní PCR test nebo doklad o prodělání nemoci covid-19. Právě to jsou tři klíčové prvky evropských očkovacích pasů, které dnes představí Evropská komise.

Členské státy by mohly pas schválit do 3 měsíců

Certifikát má existovat v digitální i papírové podobě, pravděpodobně na bázi QR kódu. Předpokladem též je, že půjde o jednotný certifikát v angličtině.

Aby jej lidé mohli začít používat před letní turistickou sezónou, musí jej schválit členské země a Evropský parlament (EP). Přestože má podporu většiny zemí jižní a střední Evropy včetně Česka, očekávají se mezi státy dlouhé diskuse o konkrétních podrobnostech osvědčení. Státy už se například více než půl roku neúspěšně dohadují o vzájemném uznávaní testů.

Pro úspěšné zavedení pasu se také budou muset dohodnout na tom, jak dlouho po očkování či po prodělání nemoci považovat lidi za imunní.

Měla by mít EU více pravomocí ve zdravotnictví? Země V4 váhají

Země V4 dávaly najevo svou nespokojenost s nákupy zdravotnického materiálu a vakcín, které zorganizoval Brusel, a to i přesto, že z programů EU značně těží. Peníze z post-pandemického fondu chtějí ve velké míře nalít do zastaralé zdravotnické infrastruktury.

Lídři unijních zemí po únorové videokonferenci hovořili o tom, že by se na detailech certifikátu chtěli dohodnout do tří měsíců. Rychlou snahu ke shodě dává najevo také velká část europoslanců. „Jednotný dokument o očkování, imunitě nebo negativním testu je šance, jak pomoci nejen ekonomice, ale i přeshraničním pracovníkům a rodinám žijícím na obou stranách hranice. Jednostranná opatření přijímaná 27 státy nejsou v schengenu řešením,“ prohlásil dnes český europoslanec Stanislav Polčák (STAN) z nejsilnější lidovecké skupiny v EP (EPP), který chce usilovat o co nejrychlejší schválení dokumentu.

Řada zemí už dala najevo, že v případě neúspěchu návrhu společného řešení zavedou osvědčení vlastní.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) věří, že se členské státy na přesné podobě covidových pasů shodnou. Pokud by se tak nestalo, bude chtít Česko individuálně jednat se státy, které certifikáty hodlají zohledňovat. „Z mého hlediska je ideální celounijní platnost, protože jedním z důvodů je, abychom se vrátili k dodržování základních práv občanů Evropské unie, a to je svoboda pohybu v rámci Evropské unie,“ uvedl ministr na dnešní tiskové konferenci. Podle ministra by se pasy v Evropě mohly začít používat zhruba od konce května či od června.

Podcast: Schvaluje EU vakcíny dostatečně rychle? A co je to očkovací diplomacie? 

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila další vakcínu proti covid-19. Jak vlastně probíhá hodnocení vakcín? Schválil by Státní ústav pro kontrolu léčiv vakcínu rychleji než EMA? A co je to očkovací diplomacie?

Krok o obnově kultury a cestovního ruchu

Celounijní pas podporují i europoslanci dalších stran, z nichž někteří upozorňují na jeho možné budoucí využití ke vstupu na kulturní či sportovní akce. „V tom směru se přikláním k tomu, aby o jeho dalším využití rozhodoval každý stát samostatně. Určil kam a za jakých podmínek lze pas využít, zhodnotil všechna rizika,“ uvedla místopředsedkyně europarlamentu Dita Charanzová (ANO) z liberální frakce (Renew Europe).

Návrh na zavedení certifikátů uvítala i česká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). „Věřím, že to bude významný krok k obnově cestovního ruchu,“ poznamenala na twitteru.

Podobně to vidí i státní agentura CzechTourism. „Turisté všech zemí jsou nyní velmi citliví na jakékoliv informace související s omezením cestování. Společný postup, jasná pravidla a koordinovaná komunikace mohou přispět k rychlejšímu uzdravení turistického sektoru na celém světě,“ řekl ČTK ředitel agentury Jan Herget.

Český turismus se vzpamatovává jen pomalu, letů bylo i v srpnu o 60 procent méně než vloni

Světový turismus zatím přišel kvůli koronaviru o přibližně 460 miliard dolarů a stále se dostává zpět na nohy jen pomalým tempem. Počet letů nad Evropou klesl v dubnu o téměř 90 % a v současnosti je poloviční.

Turismus je jedním z nejvíce zasažených odvětví v souvislosti s koronavirem. Pandemie loni Česko v meziročním srovnání připravila zhruba o osm milionů zahraničních turistů a polovinu příjmů z příjezdového cestovního ruchu, což představuje ztrátu 83 miliard korun, doplnil Herget.

Podle Komise by pas měl platit pouze dočasně do chvíle, kdy Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásí konec covidové pandemie. „Jedná se o dočasné řešení. Evropská komise se vyjádřila, že ve chvíli, kdy WHO bude konstatovat, že pandemie skončila, tak by měl skončit i covid pas a měli bychom se vrátit k normálním podmínkám pro cestování,“ řekl Petříček. Nástroj je podle něj důležitý nejen kvůli turismu, ale zejména pro obchodní jednání, pracovní cesty či návštěvy příbuzných po Evropě.

Pandemie otevřela nedořešenou otázku podpory kreativního průmyslu, pomoci může fond obnovy

Zhoršení epidemiologické situace a s ním spojené restrikce opět utlumily činnost kultury a kreativního průmyslu. Zároveň však pandemie připomněla, jak důležitá je jejich podpora, na kterou se zatím umělci a kreativci příliš spolehnout nemohou.