Komise odkládá plán na uvolňování restrikcí zavedených kvůli pandemii. Členské státy jej kritizovaly

© European Union 2020

Koordinace na unijní úrovni v rozvolňování opatření zavedených v rámci boji s koronavirem se odkládá. Komise se s členskými státy na podobě plánu, který chtěla původně prezentovat dnes, neshodla.

Šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová dnes původně chtěla veřejnost seznámit s návrhem „cestovní mapy“, která by stanovila obecná doporučení pro ústup od jednotlivých omezení. Zástupci některých členských zemí však dali v úterý najevo nesouhlas s tím, že by Komise mohla přijít s návrhy, které jsou pro ně vzhledem k stále rostoucím počtům nakažených a obětí nemoci COVID-19 nepřijatelné. Plán se tak odkládá přinejmenším o týden.  Komisaři dnes prostřednictvím videokonference diskutovali o tom, jak zohlednit různou situaci v členských zemích, oznámil mluvčí EK.

„Členské země jsou v různých stádiích boje s koronavirem… Po kontaktech se státy a další reflexi jsme dospěli k závěru, že potřebujeme trochu více času,“ řekl dnes novinářům mluvčí komise Eric Mamer. Komisaři podle něj považují za důležité poskytnout zemím vodítka ke koordinovanému uvolňování restrikcí, nechtějí však naznačovat, že by opatření měla v příštích dnech začít rušit těžce zasažené země.

Zatímco například Česko, Rakousko či Dánsko tento týden oznámily, že začnou postupně upouštět od některých dílčích omezení, země jako Itálie, Španělsko či Francie zatím jakékoli úlevy vylučují.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.

Von der Leyenová lídry členských zemí během videokonference před dvěma týdny upozornila, že ústup od koronavirových omezení by Brusel rád sladil lépe, než bylo koordinováno zavádění těchto kroků. Komise se v březnu kriticky vyjádřila na adresu postupného zavírání vnitřních hranic EU, k němuž mezi prvními sáhly země Visegrádské státy včetně Česka.

Stejně jako tehdy však i nyní Brusel zdůraznil, že opatření k ochraně zdraví obyvatel jsou výhradně v rukou jednotlivých zemí.

„Uznáváme, že je to z podstaty ošemetné téma a my chceme, aby naše doporučení působila konstruktivně,“ prohlásil dnes Mamer.

Komisaři podle něj vzali na vědomí, že připravovaný plán musí brát v potaz různou situaci v jednotlivých zemích a rozdílné kapacity jejich zdravotních systémů. Ke schválení připravovaných doporučení se podle něj vrátí „v blízké budoucnosti“ po Velikonocích.

Český březen v EU: Všechno ovládl koronavirus

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.