Komise nemá trestat členské státy za ochranu svých hranic, myslí si Orbán

Předseda Komise Jean-Claude Juncker a maďarský premiér Victor Orbán [© European Union, 2018]

Junkerově Komisi za rok skončí mandát a tak její rozhodnutí již nemůžeme brát vážně, kritizoval kroky unijní exekutivy v migrační politice maďarský premiér Orbán. Jaká Komise má podle něho vzejít příští rok z voleb do Evropského parlamentu?

Rozhodnutí a návrhy Evropské komise (EK) nejsou důležité vzhledem k tomu, že její „dny jsou sečteny“. V rozhovoru s maďarským rozhlasem to dnes prohlásil premiér Viktor Orbán, který tak upozornil na končící mandát EK. Ten vyprší příští rok v květnu.

Podle šéfa maďarské vlády potřebuje Evropská unie novou Komisi s novým přístupem k migrační politice, napsala agentura Reuters.

Obrán v EU dlouhodobě prosazuje co možná nejtvrdší migrační politiku. Země se například podobně jako Česká republika či Polsko odmítla podílet na programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót z Itálie a Řecka.

Visegrád táhne za Polskem a Maďarskem. Říká nahlas nepříjemné věci, migrace už ale nemusí být hlavní téma

Pověst zemí V4 se zhoršila s migrační krizí. Jejich vlády často neumí správně komunikovat. Neznamená to ale, že by jejich argumenty byly nutně neplatné. Novým tématem se pro V4 stává rozpočet EU. Důraz znovu dává na ekonomiku, zaznělo na debatě.

Budapešť také schválila nová pravidla, která zakazují jakoukoliv pomoc ze strany vnitrostátních, mezinárodních i nevládních organizací lidem, kteří žádají v zemi o azyl nebo o povolení k pobytu.

Kroky Komise jsou jak umírající žába

Komise poslala Maďarsko kvůli novým pravidlům i podobě vnitrostátních zákonů o azylu a navracení žadatelů před Soudní dvůr EU. Podle EK totiž země neplní své povinnosti vyplývající ze smluv EU, právních předpisů EU a Listiny základních práv.

Podle Orbána ale rozhodnutí EK není důležité vzhledem k jejímu končícímu mandátu. Stávající návrhy a rozhodnutí EK pak označil za poslední škubnutí v nohách žab, „které jsme viděli při biologických pokusech ve škole“.

Společný hlas V4 začíná být v migrační politice EU více slyšet

Země V4 táhnou v otázkách migrace dlouhodobě za jeden provaz. Podle závěrů červnové Evropské rady to vypadá, že snaha konečně přinesla alespoň nějaké ovoce. Dohoda na reformě azylového systému EU je však stále v nedohlednu.

„Po evropských volbách potřebujeme Komisi, která netrestá ty státy, které brání vlastní hranice, jako je Maďarsko,“ uvedl Orbán v rozhovoru. Dodal přitom, že EK by měla trestat ty země, které do Evropy pouštějí miliony migrantů, čímž porušují stávající závazky EU. O které státy jde, ale neuvedl.

Volby do Evropského parlamentu se mají konat 23. až 26. května 2019.