Komise navrhla dohodu o brexitu i řešení irských hranic. Pro Londýn je nepřijatelné

dohoda o brexitu

Michel Barnier @ European Union, 2018

Problematika irských hranic se stává klíčovou otázkou rozvodového řízení mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Dnešní návrh Komise by podle Londýna mohl oslabit ústavní celistvost Spojeného království, sám ale zatím nepřišel s jiným řešením.

Evropská komise dnes schválila a zveřejnila návrh právního textu dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Unijní vyjednávač pro brexit Michel Barnier, který materiál prezentoval novinářům, zdůraznil, že o návrhu bude nyní jednat 27 zemí unie a na zřeteli bude i názor europarlamentu.

Vyjednávání s britskou stranou o podobě samotného „rozvodu“ a následného přechodného období je podle Barniera nyní třeba vést už na základě konkrétního právního textu, protože času k rozhovorům ubývá. Britové z EU odejdou na konci března 2019, smlouva by měla být dojednána do letošního podzimu tak, aby mohla ještě projít příslušným ratifikačním procesem.

168 článků

Návrh dohody o vystoupení, který má 168 článků, se skládá ze šesti částí a podle Barniera nemůže být obsah pro britskou stranu překvapivý. Po úvodních ustanoveních jsou v návrhu odstavce týkající se otázky zachování práv občanů EU v Británii po brexitu, dalších bodů souvisejících s rozlukou či také finančního vyrovnání britských závazků.

Unie nebude Británii podstrojovat, shodují se analytici. Více >>>>

Dohoda se týká i následného přechodného období, které by mělo skončit na konci roku 2020. O něm se zatím dál jedná, mezi pohledy EU a Londýna jsou dál rozdíly, opakoval dnes Barnier.

Oddělení Severního Irska je pro Brity nepřijatelné

Součástí dohody je i protokol o Irsku a Severním Irsku, kde EU ve snaze vyhnout se vzniku standardní kontrolované hranice a při chybějících návrzích jiného řešení z Londýna v zásadě navrhuje, aby na obou stranách hranice dál platily unijní regulace. Na věc by dohlížel společný výbor EU a Británie, jurisdikci by měl i unijní soud.

Brexit ohrožuje mír v Severním Irsku, říká šéfka strany Sinn Féin. Více >>>>

Britská premiérka Theresa Mayová ale namítá, že by tento návrh oslabil ústavní celistvost Spojeného království. Podle ní by v podstatě vznikla hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. S tím by žádný britský premiér nikdy nesouhlasil, dodala podle agentury AP Mayová.

Šéfka severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterová na návrh EU reagovala stejně negativně. Pasáž týkající se hranice na twitteru označila za „ústavně nepřijatelnou“. Podle Fosterové by takové uspořádání vedlo k ekonomické katastrofě v Severním Irsku.

Jak ale prohlásil Barnier, řešení navržené v textu je „záložním plánem“, který plyne z prosincové politické dohody mezi Londýnem a EU o tom, jak bude rozvodová dohoda vypadat. Jiné řešení okolo irské hranice je podle Barniera možné najít v nyní teprve začínajících rozhovorech o nové podobě vzájemných vztahů mezi EU a Británií jako zemí mimo evropský blok. Bude však podle něj na britské straně, aby nějakou variantu nabídla.

Mayová: Evropská bezpečnost je i naše bezpečnost. Více >>>>

Představy Londýna jsou „iluzorní“

Neshody dál panují ohledně přechodného období, kde unie trvá na plné aplikaci práva EU a dohledu unijního soudu bez toho, že by britská strana jako země mimo Unii byla reprezentována na jednáních bloku.

Teprve na summitu v březnu, tedy rok do samotného brexitu, hodlá 27 prezidentů a premiérů odsouhlasit svůj pohled na podobu budoucích vzájemných vztahů. Představy, které má v tomto ohledu Londýn, už přitom předseda Evropské rady Donald Tusk označil za iluzorní.

Unie totiž dál trvá na tom, že si Británie nemůže z evropských pravidel o celní unii a jednotném trhu jen „vyzobávat“ účast v tom, co se jí líbí bez současného převzetí ostatních závazků.