Komise: Na integraci Romů je třeba ještě zapracovat

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Anglos.

Postavení Romů žijících v EU se příliš nelepší, tvrdí Komise. Nejpočetnější evropská menšina se musí stále potýkat s častou diskriminací a sociálním vyloučením, což kritzuje i česká komisařka Věra Jourová, která se romské problematice věnuje ve svém portfoliu. Řešením je integrace Romů do společnosti, která je však stále na počátku a bude trvat ještě mnoho let.

Romové musí neustále čelit diskriminaci, nerovnosti a sociálnímu vyloučení a na cestě k jejich integraci jsou evropské státy stále na začátku. U příležitosti Mezinárodního dne Romů to společně sdělila čtveřice eurokomisařů Frans Timmermans (1. místopředseda Evropské komise), Věra Jourová (komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví), Marianne Thyssenová (eurokomisařka pro zaměstnanost, sociální věci, dovednosti a mobilitu pracovních sil) a Coriny Creţuová (komisařka pro regionální politiku).

„Je třeba postavit se problému marginalizace a vyloučení evropských Romů čelem,“ říkají komisaři. Proces integrace Romů, kterému se EU věnuje už pět let, však podle nich bude trvat ještě dlouhou dobu. Je totiž potřeba, aby plány a strategie, které si určily členské státy, začaly lépe uplatňovat i v praxi.

Evropská unie se snaží s diskriminací Romů v Evropě bojovat již několik let. V rámci evropské strategie vytvořily členské státy vlastní akční plány, které se zaměřují hlavně na vzdělávání, zaměstnanost, zdravotní péči a bydlení Romů. Na podporu sociální a ekonomické integrace romské populace mohou státy využívat i strukturální fondy EU.

Mezinárodní den Romů (8. dubna) se každoročně slaví od roku 1990, kdy byl ustanoven na čtvrtém kongresu Mezinárodní romské unie ve Varšavě.

„Význam romského dne vidím právě v tom, že pomáhá tomu, aby se lidé seznámili s jejich problémy,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský s tím, že je nutné ukazovat ve společnosti Romy, kteří se dokázali prosadit. Důležité je podle Zdechovského také aktivní zapojení samotných Romů, bez kterého není řešení romské integrace možné.

Skončí ČR u soudu?

Společné prohlášení evropských komisařů mimo jiné upozorňuje na problém nerovného přístupu ke vzdělání romské menšiny. Kvůli tomu je Evropskou unií dlouhodobě kritizována i Česká republika, která kvůli diskriminaci romských dětí může skončit u Soudního dvora EU. Podle EU totiž Česko příliš často umisťuje romské děti do speciálních škol, které jsou určeny pro žáky s mírným mentálním postižením. To kritzuje i česká eurokomisařka Jourová, která se romskou problematikou v Evropské komisi zabývá.

Česká republika však v diskriminaci romských žáků není sama. Podobný problém řeší i například Řecko, kde bylo mnoho škol sloučeno či úplně zrušeno.

Nerovný přístup ke vzdělávání však není jediný problém, který romskou menšinu v Evropě doprovází. Podle Agentury pro lidská práva je jeden ze tří evropských Romů nezaměstnaný, jeden z pěti nemá žádné zdravotní pojištění a devět z deseti žije pod hranicí chudoby.

Autor: Eliška Kubátová