Komise kritizuje Německo za uzavřené hranice

© EPA

Evropská komise dnes opět kritizovala Německo za zavedení kontrol na hranicích s Českem a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Mluvčí Komise podle agentury DPA řekl, že by se členské státy Evropské unie měly řídit jednotnými doporučeními, jak postupovat v boji s koronavirem. Jinak podle něj hrozí fragmentace a narušení volného pohybu.

„Očekáváme od všech členských zemí, že se budou dohodnutých principů držet,“ řekl mluvčí Komise Ursuly von der Leyenové. EU je podle něj silná jen tehdy, když se postupuje ve shodě a nezavádí jednostranná opatření.

Evropská komise podle mluvčího souhlasí s tím, že je třeba, aby cestující ze zvláště rizikových států vyjížděli do zahraničí jen v nutných případech. Zavírání hranic či paušálním zákazům vstupu je ale podle něj třeba se vyhnout.

Německo v neděli obnovilo stálé hraniční kontroly na pomezí s Českou republikou a Tyrolskem, které označilo za oblasti s vysokým výskytem mutací koronaviru. Hranice nyní můžou překračovat prakticky jen Němci, cizinci žijící trvale v Německu, nákladní dopravci či někteří pendleři.

Už dříve kritizovala v rozhovoru s listem Augsburger Allgemeine nové německé opatření na hranicích i evropská komisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová.

„Strach z mutací koronaviru je pochopitelný. Ale přesto je pravdou, že se virus nedá zastavit zavřenými hranicemi,“ řekl eurokomisařka v rozhovoru. „Proti mutacím pomáhá důsledné očkování a dodržování hygienických pravidel. Považuji za chybné, že se opět vracíme k Evropě zavřených hranic jako v březnu 2020,“ dodala.

Proti kritice ze strany EU se v rozhovoru s listem Bild v sobotu ohradil německý ministr vnitra Horst Seehofer. „Na hranicích s Českem a Rakouskem bojujeme proti zmutovanému viru. Evropská komise by nás měla podporovat a ne nám lacinými radami házet klacky pod nohy,“ řekl.

Podcast: Pandemie ukázala, jak důležitá je přeshraniční spolupráce. Ve zdravotní péči ale zatím vázne

Přeshraniční spolupráce v EU pomáhá stírat přetrvávající hranice, což evropské země ocenily v posledních měsících zejména v rámci výpomoci v péči o covidové pacienty. Spolupráce ve veřejných službách ale mnohdy není jednoduchá.