Komise čelí obvinění z podvodů

Do kanceláří evropských úřadů, firem a domácností v Belgii, Francii, Lucembursku a Itálii vtrhla včera policie a vydala řadu obvinění z úplatků a porušování pravidel pro veřejné zakázky v případě budov patřících Evropské komisi.

Zátah provedlo v ranních hodinách 27. března 2007 současně 150 policistů na více než 30 místech v Belgii, Francii, Lucembursku a Itálii. Mezi prohledávanými budovami byla i budova Berlaymontu, bruselského sídla Komise, a kancelář jednoho úředníka v sídle Evropského parlamentu.

Počet vyslýchaných úředníků Komise policie po nečekané prohlídce nezveřejnila. Rozhodnutí o uvalení vazby na tři až čtyři úředníky mají být známa dnes dopoledne.

Prohlídky byly výsledkem tříletého vyšetřování, které vedla belgická antikorupční jednotka Centrální úřad pro potírání korupce (OCRC), ve spolupráci s evropským úřadem pro potírání korupce (OLAF). Vyšetřování se týká korupce, k níž mělo dojít při výběrových řízeních na využití budov Komise ve Francii, Lucembursku a Itálii a na výběr bezpečnostního zařízení instalovaného v těchto budovách.

Mluvčí belgického prokurátora uvedl: „Vyšetřování se týká podezření z uplácení evropských úředníků, z vytváření organizované trestné činnosti, porušování služebního tajemství, porušení pravidel pro poskytování veřejných zakázek a padělání.“

Mluvčí Komise Johannes Laitenberger uvedl: „Vyšetřování probíhá a tudíž by nebylo vhodné, aby je Komise v této fázi komentovala.“ Dodal však: „Mohu říci, že Komise prostřednictvím OLAF plně spolupracuje s národními orgány v Belgii, které provádějí vyšetřování, s cílem objasnit obvinění a existující podezření. Dokud nebude vyšetřování uzavřeno, platí pochopitelně presumpce neviny.“