Komise by mohla členským státům půjčit první peníze na kurzarbeit v září

© Pixabay.com

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik.

První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst, tzv. kurzarbeitu, stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po dnešním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kč) půjček od Evropské komise na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři dnes debatovali o postupu zavádění této pomoci.

„Nastala klíčová doba pro naši reakci na hospodářské následky pandemie covidu-19… Ministři dnes potvrdili, že chtějí rychle najít efektivní cestu k výraznému oživení ekonomik,“ prohlásil po jednání německý ministr financí Olaf Scholz, který vedl svou první videokonferenci jako zástupce předsednické země EU.

Státy eurozóny pomůže „nakopnout“ záchranný fond ESM. Spory o jeho podmínkách ale nekončí

Ekonomikám zemí platících eurem pomůže při zotavování i Evropský stabilizační mechanismus, známý z řecké dluhové krize. Přísné podmínky čerpání úvěrů se mají rozvolnit, najít kompromis mezi Itálii na jedné a Nizozemskem na druhé straně však může být ještě složité.

Podle Dombrovskise členské státy projevily o oba zmíněné nástroje velký zájem a nyní záleží na tom, jak rychle poskytnou záruky potřebné k tomu, aby Komise mohla začít rozdělovat půjčky. Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, „první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách,“ řekl místopředseda komise odpovědný za ekonomiku.

Které země budou z fondu čerpat jako první, Dombrovskis nespecifikoval. Dodal však, že již nyní dosahuje zájem téměř zmíněného stomiliardového stropu.

Česko už záruky pro společnou unijní podporu kurzarbeitu schválilo v červnu a mohlo by si půjčit až 1,5 miliardy eur (40 miliard Kč). O tom, zda o úvěr skutečně požádá, chce česká vláda rozhodnout až podle výše úroků, které mají být podle Komise minimální.

Půjčky z rozpočtu EU nepotřebujeme, tvrdí Babiš. ČR však zvažuje úvěr z evropského nástroje SURE

Česká republika přistoupí k evropskému programu SURE, který bude poskytovat členským státům půjčky na podporu zaměstnanosti. ČR by si z nástroje mohla půjčit až 40 miliard korun.