Komisařka Hedegaardová v Praze obhajuje evropské klimatické závazky

Evropská komisařka pro boj se změnami klimatu Connie Hedegaardová; zdroj: Evropská komise

Evropskou komisařku pro boj se změnami klimatu Connie Hedegaardovou dnes (26. února) čeká řada jednání s českými politiky, energetickými firmami a neziskovými organizacemi. Hovořit s nimi bude o návrhu klimaticko-energetických cílů pro rok 2030. Česko je k návrhu Komise spíše skeptické, odmítá totiž cíl pro obnovitelné zdroje.

Do Prahy dnes přijíždí evropská komisařka pro boj se změnami klimatu Connie Hedegaardová, která má na programu několik jednání spojených s klimaticko-energetickým balíčkem 2030.

Českou republiku navštíví v rámci svého „turné“ po členských státech EU, ve kterých se zainteresovanými hráči diskutuje právě o návrhu na podobu budoucí evropské politiky pro klima a energetiku. V minulých dnech navštívila například Dánsko, Španělsko nebo Portugalsko, byla už i na Slovensku.

Komisařka se setká s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (Hnutí ANO) nebo státním tajemníkem pro evropské záležitosti Tomášem Prouzou. Lze očekávat, že s nimi bude mluvit například o tom, proč se Česku nezamlouvá cíl pro podíl obnovitelných zdrojů v energetice.

Ať nejsme sami

Česká republika totiž patří mezi státy, které do roku 2030 preferují pouze jeden závazek, a to ke 40% snížení emisí CO2 (oproti roku 1990). Návrh 27% cíle pro obnovitelné zdroje se české vládě nelíbí.

Klimatickým balíčkem se budou už příští měsíc zabývat evropští ministři pro energetiku a také hlavy států a vlád, které se sejdou 20. a 21. března na summitu EU.

Hedegaardová se během dneška sejde také s poslanci a senátory, kteří zasedají ve výborech zaměřených na energetiku, hospodářství, životní prostředí a evropské záležitosti.

Předseda senátního výboru pro záležitosti EU Miroslav Krejča (bezp.) je například přesvědčen o tom, že při přijímání jakýchkoli závazků musí EU zohlednit, jak k otázkám klimatu přistupují mimoevropské ekonomiky. Bez připojení ostatních zemí podle něj cíle EU nemají význam a ohrožují konkurenceschopnost evropské ekonomiky.

Větší úsilí

Na pořadu má komisařka i setkání se zástupci energetického sektoru, ale také s nevládními organizacemi, které se zabývají ochranou životního prostředí.

Od neziskovek Hedegaardová pravděpodobně uslyší k návrhu klimatického balíčku kritiku. Plán Komise totiž ekologické organizace považují za příliš slabý.

„Návrh Evropské komise není v souladu ani s doporučením vědců, ani s jejími vlastními staršími dokumenty. Pokud Evropa myslí svůj závazek omezit oteplení planety pod 2 stupně Celsia vážně, musí emisní cíl navýšit na minimálně 55 procent,“ sdělila novinářům například koordinátorka Klimatické koalice Barbora Urbanová.

Lobby z obou stran

Klimatickým balíčkem se mají už příští měsíc zabývat evropští ministři pro energetiku a také hlavy států a vlád, které se sejdou 20. a 21. března na summitu EU.

Do té doby lze ještě napříč Evropou očekávat řadu jednání a debat. Ukázalo se ostatně, že ohledně návrhu cílů pro rok 2030 není zcela jednotná ani samotná Evropská komise. Komisař pro energetiku Günther Oettinger se už veřejně vyjádřil, že je k návrhu skeptický a že dá snižování emisí CO2 evropské ekonomice zabrat.

Autor: Adéla Denková