Chaos způsobený sněhem se podle Komise nesmí opakovat

Zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Roberto García.

Komisař pro dopravu Siim Kallas označil dopravní chaos způsobený hustým sněžením za „nepřijatelný“. Svolává proto schůzi zástupců evropských letišť, aby mu vysvětlili příčiny zkolabování letecké dopravy.

Přestože se letecká a železniční doprava v Evropě vrací pomalu do normálu, Evropská komise se chce k situaci v dopravě vrátit a vyhodnotit průběh několikadenního kolapsu letecké dopravy, který uvěznil cestující na letištích po celé Evropě.

„Mám skutečný zájem dozvědět se víc o míře dopravního kolapsu, který v Evropě způsobilo husté sněžení. Je to neakceptovatelné a nemělo by se to nikdy opakovat,“ uvedl ve včerejším (21.prosince) prohlášení evropský komisař pro dopravu Siim Kallas.

Podle Kallase se momentálně jako „nejslabší článek“ letecké dopravy jeví pozemní zázemí, tedy letiště, která pod tlakem nezvládla situaci a nedokázala se vypořádat s přívaly sněhu.

Právě s představiteli evropských letišť se chce Kallas setkat co nejdříve a získat od nich vysvětlení celé situace a návrhy, co dělat, aby se podobná situace v budoucnu neopakovala.

„V posledních letech můžeme pozorovat, že sníh v západní Evropě není až tak výjimečným jevem,“ poznamenal komisař, podle kterého musí letiště v Evropě s těmito výkyvy počasí počítat a dlouhodobě se na ně připravovat.

Evropská komise je podle Kallase připravena donutit letiště k zajištění minimálních požadovaných standardů i legislativně a příští rok předloží první legislativní návrhy.

Husté sněžení jen několik dní před vánočními svátky zcela odřízlo tisíce cestujících a donutilo je strávit noc v letištních halách. Sníh zablokoval velkou část letišť v západní Evropě, včetně těch největších jako je Frankfurt nad Mohanem a londýnské Heathrow. Komplikacím se nevyhnula ani pražská Ruzyně, která v sobotu zrušila 24 letů.

Evropská komise tento vývoj podle komisaře pro dopravu po celou dobu sleduje a je ve stálém spojení se zástupci aerolinek, letišť i vlakové dopravy.

Brusel i Londýn odříznut od světa

Husté sněžení a námraza uvěznily v Bruselu i zaměstnance a nejvyšší představitele Evropské komise, kteří se chtějí vypravit na vánoční svátky domů. Zástupci bruselského letiště v pondělí (20. prosince) informovali, že jim dochází zásoby nemrznoucí směsi a další zásilky nedorazí z Francie dříve než v úterý večer. Nakonec po nátlaku cestujících a aerolinek ale na svých webových stránkách letiště uvedlo, že našlo alternativní zdroje a dokáže odbavit většinu úterních letů.

Pomalé odklízení sněhu na londýnském Heathrow naštvalo i britského premiéra Davida Camerona, který prohlásil, že je „frustrován“ pomalým tempem letištního personálu.

„Lidé, kteří tady uváznou, to mají hrozně těžké, zvláště pár dní před Vánocemi. Musíme udělat všechno proto, abychom je v pořádku dopravili domů nebo na prázdniny,“ řekl Cameron pro stanici BBC.

Letiště Heathrow zrušilo od soboty (19. prosince) stovky letů. Jen během úterý největší letiště v Evropě zrušilo 752 letů, více jak polovinu všech naplánovaných spojů. Hlavním důvodem byl přitom nedostatek strojů na odklízení sněhu z letištní plochy.

Stroje, které si Heathrow dodatečně objednalo v Německu, zatím nedorazily. Mají být totiž dopraveny právě leteckou cestou.