Komisař pro humanitární pomoc Louis Michel odcestoval do postižené oblasti v jihovýchodní Asii

Evropský komisař pro rozvoj a humanitární pomoc Louis Michel při své návštěvě katastrofou poničené Srí Lanky jejímu lidu slíbil, že Komise je odhodlána pomáhat s rekonstrukcí a obnovou země.

Louis Michel na ostrově strávil dva dny a prohlédl si nejvíce postižené oblasti. Michel zároveň zdůraznil, že „Evropská komise byla prvním donorem, který poskytl tři miliony eur ještě v den katastrofy a dalších třicet milionů eur do 30. prosince“. Pomoc byla rozvržena následujícím způsobem: osm milionů pro Srí Lanku, dva miliony pro Maledivy a deset milionů pro Indonésii. „Spolu s členskými státy EU jsme odhodláni poskytnout každé euro, které jsme slíbili. Až doteď Komise a členské státy darovaly nejméně 240 milionů eur,“ uvedl komisař.

Louis Michel Srí Lanku navštívil společně s lucemburským ministrem pro rozvoj Jean-Louisem Schiltzem.

EU svou pomoc distribuuje přes oddělení Komise pro humanitární pomoc ECHO. Zároveň Unie svou pomoc koordinuje s jinými donory a Organizací spojených národů, která je klíčovým koordinátorem mezinárodní pomoci.

Další kroky: Po okamžité pomoci zasaženým oblastem Indického oceánu bude klíčová také dlouhodobější pomoc. Louis Michel ve spolupráci s komisařkou Benitou Ferrero-Waldnerovou (vnější vztahy) a předsedou Komise José Manuelem Duraem Barrosem předloží členským státům 11. ledna v Ženevě strategii pro toto úsilí.

Dnes se Louis Michel přesune do Indonésie (Aceh a Jakarta). 6. ledna se Michel a Barroso sejdou na konferenci hlavních donorů, kterou organizuje ASEAN.