Komisař obviňuje EU z byrokracie

Evropský komisař pro průmysl Günter Verheugen v německém tisku kritizoval bruselské úředníky. Jeho slova vyvolala v Bruselu ostrou kritiku. Předseda Komise Barroso jej za to koncem minulého týdne pokáral a označil taková slova za neproduktivní.

Komisař počátkem října v rozhovoru pro německý deník Süddeutsche Zeitung uvedl, že byrokraté v Komisi získali příliš velkou moc na rozhodování. „Vývoj v posledních deseti letech dal úředníkům tolik moci, že hlavním politickým úkolem 25 komisařů je kontrola celého aparátu,“ řekl deníku komisař. A o něco dále dodává: „Mnoho úředníků si myslí: ‘Komisař je tu jen na pět let – je to jen nájemník – já jsem tu doma’“.

Verheugenův postoj je přitom ojedinělý. Kritika na přemíru byrokracie totiž míří na evropské instituce převážně zvenčí. Když jí proto vyjádří samotný komisař, není divu, že následují ostré reakce ostatních bruselských představitelů.

Výroky komisaře vyvolaly ostrou debatu, v níž se drtivá většina jeho kolegů postavila proti němu. Předseda Komise José Manuel Barroso označil jeho výroky z neproduktivní a podle informací portálu Parliament.com měl Verheugenovi říci, že jeho poznámky byly „nepravdivé a zavádějící“ a pokud měl skutečně problémy byrokraty, měl celou věc řešit interně.

Portál EUBusiness.com cituje evropského komisaře pro rozvoj Louise Michela, který přílišnou byrokracii vidí naopak na straně členských států. Ten v reakci na Verheugenova slova uvedl: „Je pravda, že existují komplikovaná pravidla, která mohou být problematická, ale my jsme je nevymysleli. Byly vymyšlené v členských zemích“. A dodává: „Všichni lidé, s kterými jsem se zde v úřadě setkal, projevili talent a kvalifikaci a byli velmi loajální“.

Verheugen však jakoukoliv kritiku odmítá. „Jestliže jsem se rozhodl nedržet se diplomacie a shodit rukavičky, věřte mi, že mám k tomu důvod,“ řekl komisař pro portál EUobserver. Příčinou jeho vystoupení je podle něj snaha prosadit legislativu směřující k omezení byrokracie v evropských institucích, která však naráží u bruselských úředníků. Podle Verheugena představují administrativní náklady pro firmy zátěž ve výši až 600 miliard eur ročně. Jeho cílem je přitom úroveň těchto výdajů omezit během následujících let o 25%.