Kohoutkovka: už za ni kope i Evropská komise

kohoutková voda EU

© Pixabay

Pití balené vody se domácnostem prodražuje, a ještě produkuje zbytečný plast. Navíc je potřeba zlepšit přístup ke kvalitní pitné vodě i pro obyvatele unijních zemí, kteří s tím dnes mají problém. Změnu mají přinést nová evropská pravidla.

Zvýšit dostupnost i kvalitu a zdravotní nezávadnost pitné vody v EU má návrh, který dnes představil první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Jedním z plánů je například podpora výstavby zařízení umožňujících volný přístup k pitné vodě na veřejných místech, ale také ve veřejných budovách či na úřadech.

„Navrhujeme modernizovat předpisy EU tak, aby zaručovaly kvalitnější pitnou vodu a snazší přístup k ní všude tam, kde je to nejvíce potřeba,“ poznamenal Timmermans.

Cílem je také zvýšit kvalitu pitné vody do domácností tak, aby lidé začali důvěřovat pitné vodě z kohoutků.

Nižší spotřeba balené vody by podle odhadů Komise mohla znamenat pro domácnosti v EU úspory až 600 milionů eur (asi 15 miliard Kč) ročně. Sníží se množství plastových lahví v odpadu i tím i množství odpadu v mořích.

Novelou směrnice o pitné vodě chce Komise také zlepšit přístup ke kvalitní vodě ohroženým a marginalizovaným skupinám obyvatel.

Na seznam kritérií pro posuzování zdravotní nezávadnosti vody přibudou také legionella a chlorečnany.