Kohout: Evropská unie není řízena autopilotem

Zdroj: Vláda ČR.

Nový český ministr zahraničí, Jan Kohout, přijel v pondělí, 11. května, na oficiální návštěvu do Německa, kde se setkal se svým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem. Oba zdůraznili kontinuitu českého předsednictví v době české vnitropolitické krize. Dle reakcí zahraničního tisku to ale vypadá, že na české předsednictví nebude vzpomínáno v dobrém, ať skončí jakkoliv.

Prezident Václav Klaus jmenoval v pátek, 8. května, úřednický kabinet šéfa Českého statistického úřadu Jana Fischera.  Ten v pondělí uvedl do úřadu zbývající ministry své vlády. V Bruselu je prý nová česká exekutiva vnímána jako schopná a plnohodnotná vláda. Při setkání s německým ministrem zahraničí to vyzdvihl i Jan Kohout a dodal, že „Evropská unie není řízena autopilotem“. Úspěch a vřelé přijetí zaznamenala i nová šéfka resortu školství Miroslava Kopicová, která v pondělí předsedala Radě pro vzdělání, mládež a kulturu. Ministři „pochopili a viděli, že jsou to věci, které jsou mi blízké a které znám. Také to v některých vystoupeních vyjádřili. Takže jsem se cítila velmi dobře,“ uvedla Kopicová.

V úterý, 12. května, se má premiér Fischer sejít v Bruselu s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem a s vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou a objasnit jim další postup českého předsednictví. Fischer se již dříve nechal slyšet, že si přeje „se ctí“ a „bez otřesů“ dokončit předsednictví Evropské unii. Barroso na tiskové konferenci po skončení summitu pro Východní partnerství v Praze naléhal, aby Unii předsedal Jan Fischer, jakožto představitel exekutivy, a ne prezident Václav Klaus.

V zahraničí se mnozí obávají, že se Klaus předsednické funkce ujme. Již teď povede summit EU-Rusko, summit EU-Jižní Korea a pravděpodobně i summit EU-Čína. Klaus by teoreticky mohl těchto summitů využít k posílení svého vlivu a k prosazení svých názorů na globální oteplování a na Lisabonskou smlouvu.

Zpravodaj francouzského deníku Le Monde, Philippe Ricard, soudí, že po pádu vlády Mirka Topolánka a po vnitropolitické krizi v Česku nebude na české předsednictví vzpomínáno v dobrém. Rakouský deník Kurier české předsednictví charakterizoval jako chaotické, plné neshod a trapností.