Koho potěšily víkendové volby?

Mnoho evropských vládních politiků utrpělo během víkendových voleb do EP porážku. Strana Wolfganga Schüssela (ÖVP) byla těsně poražena. Přesto ho mohou víkendové volby těšit.

Výsledky víkendových voleb do EP mohou pomoci Wolfgangu Schüsselovi v případě jeho kandidatury na místo předsedy nové Evropské komise. Ve hře je více kandidátů, o kterých budou zřejmě rozhodovat vlivné státy Evropské unie. Schüsselovy šance na úspěch zvyšuje podpora Evropské lidové strany, která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu a která by mu mohla zajistit bezproblémový průběh schvalovacím kolem v Parlamentu. Kandidát na předsedu Komise bude s největší pravděpodobností určen na summitu evropských států, nejspíše zítra nebo pozítří. Schválit ho ale musí Evropský parlament. Pro nejvíce pravděpodobného kandidáta na předsedu Komise, belgického premiéra Verhofstadta, dopadly evropské volby velice smolně.

Na Schüsselovu kandidaturu vypsali bookmakeří a The Economist kurz 1:16, respektive 1:20. Přesto by se pro něj mohly rozhodnout spíše menší státy, protože by v něm viděly větší záruku hájení svých zájmů. Předběžně se pro Schüssela vyslovily pobaltské státy, Česká republika by zřejmě také nehlasovala proti.

Proti Schüsselově kandidatuře hovoří nejvíce jeho spolupráce s postnacistickou stranou Svobodných (FPÖ) v Rakousku, se kterými utvořil již druhou vládu. Zřejmě to ale bude vláda poslední, protože Svobodní od roku 2000, kdy byli na vrcholu popularity, neustále ztrácejí přízeň svých voličů.