Klub EPP-ED v Evropském parlamentu se možná nerozštěpí

Média zpochybňují úspěch plánů poslanců ODS, britských konzervativců a polské strany Právo a spravedlnost na založení nového klubu v Evropském parlamentu.

Členové Evropského parlamentu za ODS a Konzervativní stranu tvoří společně ulsterskými unionisty, portugalskou Lidovou stranou a italskou Stranou důchodců skupinu Evropských demokratů, která je autonomní součástí největšího poslaneckého klubu Evropské lidové strany-Evropských demokratů (EPP-ED). Na rozdíl od lidové strany, v níž jsou z České republiky ještě poslanci zvolení za KDU-ČSL a SNK-ED, se Evropští demokraté vyznačují kritickými názory na současný stav integrace, často označovaný jako euroskepticismus.

Odchod ze spojenectví s EPP plánovali poslanci Evropských demokratů již delší dobu. Nový poslanecký klub měli založit společně s poslanci zvolenými za polskou vládní stranu Právo a spravedlnost, kteří jsou v současnosti členy Unie pro Evropu národů. Tento klub podporuje přeměnu EU na čistě mezivládní uskupení. Počítalo se i s menším počtem poslanců z pobaltských států.

Přípravné práce na odštěpení ovšem citelně zasáhl nedávný rozhovor Mirka Topolánka pro polský deník Gazeta Wyborcza, ve kterém předseda ODS prohlásil, že má jeho strana na zahraniční politiku jiný pohled, než současná polská vládní koalice tvořená kromě Práva a spravedlnosti ještě populistickou Sebeobranou a nacionalistickou a katolicky fundamentalistickou Ligou polských rodin. Mimo jiné také podotkl, že se polská koalice se Sebeobranou „posunula směrem k populismu“ a že má ODS nejblíže k opoziční liberální straně Občanská platforma.

V reakci na rozhovor odmítli bratři Kaczynští, hlavní postavy Práva a spravedlnosti, podle britského deníku Daily Telegraph o nové frakci jednat, pokud by členem měla být i ODS. Mluvčí stínového ministra zahraničí za Konzervativní stranu William Hague pro deník uvedl, že k založení nového klubu nemusí dojít dříve, než po volbách do Evropského parlamentu v roce 2009.

Podle šéfa poslanců EP za ODS Jana Zahradila ale Mirek Topolánek poslal předsedovi Práva a spravedlnosti dopis, v němž se omluvil za nedorozumění a ohradil se proti údajně zkreslenému rozhovoru. ODS stále počítá s vytvořením nového klubu a podle Zahradila doufá, že nedorozumění bude zahlazeno. Zahradil podle ČTK počítá s tím, že ho grémium ODS při nejbližší příležitosti pověří vyjednáváním s britskými i polskými partnery.