Klimatická konference je za rohem. Zkraťte projevy a věnujte se práci, vyzývá OSN

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Sura Nualpradid

Ani ne sto dní zbývá do konference v Paříži, kde se má v prosinci podepsat dohoda o boji s klimatickými změnami. Nedořešená zůstává řada otázek, včetně právní povahy dokumentu. V pondělí se v Bonnu schází pracovní skupina, která má dohodu posunout o kus dál. Její předsedové vyzývají země k rychlé práci. Představitelé států se mají vyhnout nicneříkajícím projevům a aktivně se zapojit do vyjednávání.

Konec planých řečí. Tak by se dala vystihnout nálada těch, kterým záleží na uzavření nové globální klimatické dohody, která má být podepsána na konci letošního roku.

Smluvní strany Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu se už za 94 dní sejdou v Paříži. Celkem 196 zemí OSN se tam bude snažit završit dlouholetá jednání a shodnout se na snižování emisí skleníkových plynů po roce 2020.

„Naše šance splnit cíl a udržet nárůst průměrné globální teploty pod dvěma stupni Celsia se rychle zmenšuje,“ varoval před týdnem evropský komisař pro klima a energetiku Miguel Arias Cañete.

Závazky nestačí

Proč zrovna dva stupně? Pokud se průměrná teplota Země zvýší víc, hrozí dramatičtější změny klimatu, se kterými by se lidstvo mnohem hůře vyrovnávalo, říkají vědci.

„Zvláštní představitelka pro klimatickou konferenci v Paříži Laurence Tubianová minulý týden upozornila, že příspěvky, které dosud jednotlivé země předložily, nás k cíli nemusí dostat,“ řekl také komisař.

Každá země se totiž musí přihlásit s vlastním plánem, jak bude emise snižovat. Česko to už udělalo prostřednictvím Evropské unie, která chce do roku 2030 snížit emise CO2 o 40 % oproti roku 1990.

Žádné průtahy

Zatím není jasné, jak přesně bude dohoda vypadat a zda bude právně závazná. Před měsícem OSN zveřejnila poslední verzi vyjednávacího textu. Nad osmdesátistránkovým dokumentem se v pondělí v německém Bonnu sejde pracovní skupina, která má na dohodě dále pracovat.

„Technické rozhovory vážně zaostávají za politickou debatou,“ stěžoval si komisař Cañete. Politická vůle k dohodě totiž podle něj existuje. Jedním z výrazných posunů je například nedávno vyhlášený závazek prezidenta Baracka Obamy, že Spojené státy sníží emise uhlíku z uhelných elektráren.

OSN se chce vyhnout tomu, aby nejbližší pracovní jednání vypadalo jako diskuzní klub. Alžířan Ahmed Djoghlaf a Američan Daniel Reifsnyder, kteří skupině předsedají, vyzvali všechny vyjednavače, aby přestali plýtvat časem.  

Projevy dejte na internet

„Zahajovací plenární zasedání bude velmi krátké a začne přesně v 10 hodin 31. září. Nemělo by trvat déle než půl hodiny,“ upozorňují předsedové v textu, který návrh dohody doprovází.

Delegace jednotlivých zemí by prý například měly svá veřejná prohlášení publikovat na internetu, aby je už v Bonnu nemusely ústně opakovat.

„Očekáváme, že smluvní strany na setkání dorazí plně připraveny a že se aktivně a konstruktivně zapojí do jednání s partnery,“ dodávají předsedové.

Sdělení už nemůže být jasnější: udělejte si domácí úkoly a přestaňte plýtvat časem, komentuje to server zaměřený na klimatická témata RTCC.org.

O čem se bude jednat

Předsedové jednací text rozdělili do třech částí. První obsahuje návrh samotné dohody, druhá podrobnější poznámky a dodatky. Třetí se pak zabývá otázkami, které s dohodou úzce souvisí, jako je například fungování trhů s uhlíkem.

„Vyjednavači budou muset identifikovat oblasti, kde se názory zemí blíží, a ty, které budou muset dojednat ministři. To bude rozlišení odpovědnosti a možností jednotlivých zemí, právní povaha dohody, způsob transferu technologií nebo podpora rozvojových zemí,“ shrnul komisař Cañete.

Autor: Adéla Denková