Klausovi se líbí návrh švédského předsednictví

Zdroj: eu2009.cz

Prezident Klaus vyjádřil spokojenost s návrhem švédského předsednictví na výjimku pro Českou republiku z Listiny základních práv a svobod EU, která je součástí Lisabonské smlouvy. Přesná formulace výjimky by měla být známa po skončení dnešního jednání ministrů zahraničí a pro evropské záležitosti v Lucemburku.

V Lucemburku se dnes (26. října) sejdou ministři zahraničí a pro evropské záležitosti členských zemí Evropské unie, aby se mj. zabývali výjimkou z Listiny práv a svobod EU, kterou český prezident Václav Klaus podmínil dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy v České republice. Obává se, že Listina umožní skrz evropské soudy za určitých okolností prolomit tzv. Benešovy dekrety (EurActiv 12.10.2009).

Návrh na udělení výjimky vzešel z pera předsednické země Švédska a prezident jej podle všeho uvítal. „Prezident republiky Václav Klaus obdržel návrh švédského předsednictví EU, který je odpovědí na jeho požadavek související s ratifikací Lisabonské smlouvy v České republice. Tento návrh odpovídá představě prezidenta a je možné s ním dále pracovat,“ píše v tiskové zprávě Klausův mluvčí Radim Ochvat. Prezidentův postoj švédské předsednictví uvítalo. „Vítám stanovisko prezidenta Klause,“ uvedl švédský ministr zahraničí Frederik Reinfeldt.

Zatím však není zcela jisté, jakou podobu bude formulace oné výjimky mít. Podle vyjádření Štefana Füleho, ministra pro evropské záležitosti, by mohlo stačit přidání slova „Česká republika“ a větné čárky do textu polské a britské výjimky (text této výjimky si můžete přečíst zde). Česká republika by tak získala příslib členských zemí EU na to, že výjimka bude při nejbližší příležitosti změny evropského práva schválena. Takovou příležitostí bude s největší pravděpodobností příští rozšíření EU.

O tom, zda o podobnou výjimku bude i nadále usilovat Slovensko, jak koncem minulého týdne předeslal slovenský premiér Robert Fico (EurActiv 20.10.2009), Bratislava zatím neinformovala.

Klaus zaslal další doplňující vyjádření k Ústavnímu soudu

Česká republika zůstává poslední členskou zemí EU, která ještě nedokončila ratifikační proces Lisabonské smlouvy. Smlouva totiž čeká na projednání u Ústavního soudu (ÚS), ke kterému ji poslala skupina senátorů, a posléze na podpis prezidenta Klause.

Veřejné jednání ÚS se bude konat již zítra (27. října) a verdikt, zda smlouva je či není v rozporu s českým ústavním pořádkem, by měl zaznít nejpozději následující den. Neovlivní jej ani doplňující vyjádření prezidenta Klause, které prezident brněnskému ÚS zaslal prostřednictvím svého právního zástupce Aleše Pejchala. Prezident v něm upozornil na to, že Lisabonská smlouva umožňuje přehlasovat některé členské země při schvalování změn primárního práva Evropské unie a ty se proti tomu nemohou bránit.

Další kroky:

  • 26. října – Jednání ministrů zahraničí a pro evropské záležitosti členských zemí EU v Lucemburku.
  • 27. října – Veřejné projednávání ústavní stížnosti na Lisabonskou smlouvu před Ústavním soudem.
  • 29.-30. října – Summit Evropské rady v Bruselu.