Kdo bude kandidovat ve volbách do EP 2014?

budova Evropského parlamentu ve Štrasburku; zdroj: EP

Zatím jedinou stranou, která oficiálně představila své kandidáty pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, je KDU-ČSL. Lidovce povede bývalý ministr Pavel Svoboda. EurActiv se snažil zjistit, kdy plánují zveřejnit své kandidátky a programy i další politické strany.

Za půl roku, přesněji 23. a 24. května, si Češi společně s ostatními Evropany zvolí nové zástupce v Evropském parlamentu (o nadcházejících volbách si více přečtěte v Links Dossier).

Evropské volby bývají často nazývány volbami druhé kategorie, protože jejich účast bývá nižší, než například ta při volbách parlamentních. Během kampaně navíc většinou dominují národní témata a evropské otázky zůstávají v pozadí.

Také v České republice se zatím o nadcházejících evropských volbách příliš nemluví. Jedinou parlamentní politickou stranou, která představila svou kandidátní listinu, je KDU-ČSL. Ta tak učinila již v červnu tohoto roku. Lidovce do voleb povede bývalý ministr bez portfeje Pavel Svoboda, dvojkou je pak bývalá úřadující předsedkyně strany Michaela Šojdrová. Svůj post nebude obhajovat ani jeden z dosavadní dvojice europoslanců KDU-ČSL, tedy Zuzana Roithová ani Jan Březina.

Program by strana měla představit jaře 2014. „V současné době ho KDU-ČSL konzultuje a sestavuje s předními odborníky na jednotlivé problematiky. Poté bude představen uvnitř KDU-ČSL k připomínkám a následně představen veřejnosti,“ řekl EurActivu Tomáš Zdechovský, který je trojkou lidovců.

Počkejte do sjezdu

O konkrétních jménech se zatím nechtějí bavit zástupci zbylých stran, které jsou nyní zastoupeny v Evropském parlamentu. Pro ODS bude klíčový kongres ODS v polovině ledna 2014. Podle Jana Křeliny, tiskového mluvčího české delegace v ECR, nelze sestavování kandidátek ani zveřejnění programu před tímto datem očekávat.

„Kandidáty vybírají regiony, jejich nominanty následně schvaluje Výkonná rada. Toto pravidlo platí dosud, ale není vyloučeno, že by na kongresu mohlo dojít k nějaké úpravě stanov,“ řekl EurActivu.

Také v ČSSD je podle Kláry Šubrtové z české delegace v S&D vybíraní kandidátů teprve ve stádiu nominace, a to na úrovni jednotlivých krajů.

KSČM bude schvalovat kandidátní listiny do Evropského parlamentu v únoru roku 2014. „Kandidáti do Evropského parlamentu jsou postupně navrhováni na okresních a krajských konferencích, které budou ukončeny v lednu roku 2014. Jména tedy nebudeme předjímat,“ potvrdila redakci místopředsedkyně strany Miloslava Vostrá. Dodala, že konečné schválení kandidátních listin pro volby do Evropského parlamentu je v kompetenci Ústředního výboru KSČM.

Telička eurokomisařem?

Přestože kandidátní listina hnutí ANO 2011 zatím známá není, velmi pravděpodobná se zdá být kandidatura bývalého eurokomisaře Pavla Teličky, který již několikrát potvrdil, že by o tento post stál. V dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny navíc uvedl, že je v kontaktu i s šéfem liberálů (ALDE) v Evropském parlamentu Guy Verhofstadtem, se kterým jedná o možné spolupráci mezi ALDE a ANO.

Telička nevyvrátil ani možnost, že by mohl od podzimu příštího roku vystřídat v nové evropské exekutivě českého eurokomisaře Štefana Füleho. V této souvislosti se objevuje také například jméno stínového ministra zahraničí za ČSSD Lubomíra Zaorálka.

Dalším politikem, o kterém se v souvislosti s eurovolbami mluví, je bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Podle TOP 09 je ale nominace kandidátů stále v procesu a žádná jména zatím známá nejsou. „Předvolební program zveřejníme na sněmu TOP 09 v prosinci. Volební kandidátku poté, co ji schválí výkonný výbor po sněmu TOP 09, tedy přibližně začátkem příštího roku,“ sdělila redakci zahraniční tajemnice strany Lenka Koudelková.

Zveřejnění jmen kandidátů a zahájení kampaně není zatím na pořadu dne ani podle hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. „Kandidáty do Evropského parlamentu včetně lídra, renomovaného a zkušeného s prací v Evropském parlamentu, ale už máme připravené,“ řekl redakci Jaroslav Novák Večerníček. Kandidáti budou podle něj schváleni hlasy všech členů hnutí. Jejich jména ale odmítl prozradit.