Kauza toxických vajec zasáhla celou Evropu. Stopy vedou do Rumunska

fipronil vejce

@ Pixabay

Problém s nebezpečným fipronilem je rozšířenější, než se původně zdálo. Nebezpečná vejce se mohla objevit téměř ve všech státech Evropské unie.

Skandál s kontaminací vajec nebezpečným fipronilem zasáhl 26 z 28 členských států Unie a dalších 19 zemí mimo EU. Na dnešním neformálním zasedání ministrů zemědělství v Tallinnu to prohlásil eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis.

„Riziko pro lidské zdraví je poměrně nízké, ale důsledky této trestné činnosti výrazně ovlivňují důvěru spotřebitelů,“ uvedl Andriukaitis a vyzval ministry zemědělství EU, aby věc projednali 26. září v Bruselu, kde je také seznámí s bližšími informacemi o této kauze.

V českých chovech dosavadní kontroly zakázaný fipronil neobjevily. Uvedla to Státní veterinární správa (SVS), která v návaznosti na vypuknutí kauzy provedla 261 vyšetření vajec, vaječných výrobků a drůbežího masa. Média však informovala o tom, že firma Mondelez kvůli obavám z fipronilu stáhla z prodeje šest šarží máslových sušenek Opavia. Nyní se čeká na výsledky testů.

Kauzu odhalilo Nizozemsko

Zakázaný fipronil se nejprve objevil ve vejcích z drůbežích farem v Nizozemsku a Belgii. Země následně varovaly i ostatní členy EU včetně Evropské komise, která začala případ vyšetřovat. Brzy se ukázalo, že kontaminovaná vejce se mohla objevit i na pultech ve Francii, Itálii či Německu, a že fipronilem mohlo být nakaženo i drůbeží maso.

Belgie věděla o problému s fipronilem již dříve. Komise vyšetří zanedbání povinnosti informovat ostatní země. Více >>>>

Skandál tak získal celoevropský rozměr, což dnes potvrdil i eurokomisař Andriukaitis. Navíc se ukázalo, že používání zakázaného fipronilu jako látky určené pro likvidaci vší, klíšťat a blech v drůbežích chovech je v Evropě mnohem rozšířenější, než se zdálo.

Fipronil zřejmě pochází z Rumunska

Italské kontroly například odhalily zásilku vajec z Rumunska, která obsahuje zatím nejvyšší odhalenou koncentraci nebezpečné látky, a to 1,2 miligramu fipronilu na kilogram. Zákony přitom stanovují limit 0,72 miligramů.

Rumunsko se zřejmě zapletlo i do nakažení vajec v Nizozemsku.

„Zdá se, že zdrojem kontaminace je Rumunsko,“ uvedla pro nizozemskou televizi NOS Hennie de Haanová, zástupkyně tamního odborového sdružení chovatelů drůbeže. Do Nizozemska se měl fipronil dostal skrze belgického dodavatele, který údajně nakoupil látku v Rumunsku.

Látku fipronil vyvinuli v 80. letech minulého století ve Francii. Je vysoce toxická pro klíšťata, blechy, vši, ale také včely. Před čtyřmi lety Unie omezila její využívání v zemědělství, neboť ve velkém množství může mít neblahý vliv na lidské zdraví. Škodit může zejména dětem.

S využitím EurActiv.sk.