Kaczynski se chystá do Bruselu

Polský premiér Jaroslaw Kaczynski zítra navštíví Brusel. Pokusí se napravit vztahy, pošramocené nedávnými výroky svého bratra, polského prezidenta Lecha Kaczynskeho o znovuzavedení trestu smrti.

Jaroslaw Kaczynski se má zítra setkat s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem. Jedná se o první zahraniční cestu polského premiéra, který se úřadu ujal letos v červnu. Celkově problematický vztah polské politické reprezentace s Bruselem se před nedávnem ještě vyhrotil kvůli výrokům premiérova bratra, prezidenta Lecha Kaczynského, o nastartování celoevropské debaty o znovuzavedení trestu smrti. „Trest smrti není kompatibilní s evropskými hodnotami,“ uvedl v reakci na prezidentovy výroky mluvčí Evropské komise.

Polská vládnoucí koalice, kterou kromě strany Právo a spravedlnost tvoří dvě menší strany Liga polských rodin a Sebeobrana, které vystupovaly proti vstupu Polska do EU, také údajně odvolává z vysokých diplomatických postů proevpropsky naladěné osoby. Před nedávnem rezignoval například ředitel odboru pro EU na polském ministerstvu zahraničí Pawel Swieboda. Polská diplomacie ovšem politický vliv vlády popírá.

Polský premiér se ale již delší dobu snaží vysílat pozitivní signály. Vyjádřil se například k přijetí nové úpravy primárního práva, kterou prý Polsko podporuje. „Klíčovým prvkem naší politiky je členství v EU. Chceme být v EU a chceme se také podílet na všech krocích, které povedou k ukončení stávající krize. To znamená především najít nový smluvní základ,“ uvedl v jednou ze svých projevů.    

Polský premiér by se měl v Bruselu setkat i s předsedou Evropského parlamentu Josepem Borrellem. Očekává se, že schůzka nebude příliš srdečná. Evropský parlament, především liberální a středo–levicoví poslanci se k polské vládnoucí elitě staví velmi kriticky, především kvůli názorům na práva gayů a lesbiček a xenofobnímu diskursu koaliční strany Liga polských rodin. 

Podle polských médií Jaroslaw Kaczynski zrušil plánovanou debatu v bruselském think–tanku European Policy Centre (EPC), údajně kvůli očekávaným nepříjemným dotazům expertního a novinářského publika.